PDA

View Full Version : Öğrencilere 'düşünce eğitimi' dersiKarizmatiX
02-10-06, 09:34
Düşünce özgürlüğüne dönük tartışmalar sıcaklığını sorurken, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilere düşünmeyi öğretmek için yola çıktı. Bu çerçevede, yeni eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde 6'ncı sınıf öğrencilerine 'Düşünme Eğitimi' dersi verilecek.

Düşünme, sorgulama, tartışma, sonuca ulaşma, çıkarsama yapma, risk alma ve fikirlerini açıklayabilme gibi konular öğretilecek. Ders programına göre, öğrencilerin düşünmesi gereken ilk konu ise, 'Plüton gezegen mi, değil mi?' sorusu olacak. MEB, böylece geçen aylarda gezegen olmadığına karar verilen Plüton hakkında öğrencilerin bilgilerini de yenilemiş olacak.

Derste öğrencilere, 'eleştirel düşünce' üzerine eğitim verilecek. Tartışma ortamları yaratılarak, farklı düşüncelere saygı duymanın nasıl olacağı gösterilecek. Ders, öğrencilerin 'düşünme geleneği' oluşturmasını da hedefliyor. Dersin öğrencilere kazandırmayı hedeflediği konular şöyle:

# Düşünme yollarının farkına varma

# Düşünme üzerine düşünme

# Düşünmenin geliştirilebilir yollarının farkına varma

# Farklı düşüncelere saygı

# Düşünürken milli, manevi ve evrensel değerleri gözetme

# Kuşku, güven, dikkat ve sabrı bu süreçte bir değer olarak kabullenme

# Ne bildiğinin ve bilmek istediğinin farkında olma

# Düşüncelerini aktarırken dili doğru kullanma

# Dünyayı ve bilgiyi sorgulayarak değerlendirme

# Tartışma kültürünü geliştirme

Ayrıca öğrencilerin, 'Neden böyle düşündüm?', 'Nasıl anlatırım?', 'Ne anlama geliyor?' gibi soruları kendilerine sormaları da planlanıyor.