PDA

View Full Version : Mahzuni ŞerifM@D_VIPer
09-09-06, 16:51
Hayatı : Sizlere Aşık Mahzuni’yi anlatırken aslında kendisini biz değil kendisi bize kendisini sanatıyla, mücadalesiyle anlatacaktır. Aşık Mahzuni’yi tanıdıkca onun tüm zamanlarda bu tür insanların ne kadar zor şartlarda yaşadıklarını ve yaşadıkları çağlara damgasını nasıl vurduklarını anlayacağız. Bazı şeyler vardır insana işte ben buyum der. Aşık Mahzuni Şerif’de sanatıyla ve mücedelesiyle adeta insana ben buyum der. Kendisinin “Benim söylediklerim neyse ben O’yum” sözü buna en iyi örnektir. Aşık Mahzuni’yi sizlere anlatırken kendisinin hayatını kısa fakat sanatını, dünya görüşünü ve mücadelesini geniş ve Aşık Mahzuni’ye yakışır bir şekilde anlatacağız.

K.Maraşın Afşın ilçesi Berçenek köyünde baba Zeynel Cırık ve ana Döndü Cırık köydeki ağanın tarlasında Maraba olarak çalışırlar. Kendileri zor şartlarda yaşam mücadelesi verirken 1940 yılında bir oğlu olur ve adını Şerif Cırık koyarlar. Aşık Mahzuni kendi doğum tarihini anlatırken “Babamın dediği doğruysa, anamın da dediği doğruysa 1943 yılının Ocak 3’ünde Afşın’a bağlı Berçenek köyünde doğmuşum” der. Asıl doğum tarihi 1943 olmasına rağmen nüfus kayıtlarında Aşık Mahzuni’nin doğum tarihi 3 Ocak 1940 olarak geçer. Çünkü o zamanlarda doğum tarihinin pek önemi yoktur.

Çocukluğu kendi köyünde geçer ve köyünde okul olmadığı için Elbistan’ın Alembey köyünde medresesi olan Lütfi Efendinin medresesine kuran hafız kursuna gönderilir. Mahzuni o yıllarını “ Bizim çevremizde kocaman bir yobaz bulutu döner. Hacı Lütfi Efendi hiç çekinmeden, canının istediği şekilde bilmediğimiz dillerle, bilmediğimiz isimlerle fetvalar verirdi durmadan. Arapcayı o zaman öğrendim. Şimdi Arapcayı yazıp okuyabiliyorum. Lütfi Efendinin medresesinde üçbuçuk sayfada kaldım “ diyor. Daha sonra köyde okul açılır ve gelen eğitmenle ilkokulu bitirir.

Afşın ve Elbistan’da üniformalı asker gençleri gürür ve onlara özenir.”Gün oldu gönül bir şeye takıldı” der Aşık Mahzuni. İstediği olur ve 1956 yılında Mersin 3. Assubay Hazırlama Okulu’na başlar ve 1959 yılında başarı ile bitirir. Ordonat Tekniker sınıfına ayrılır ve Ankara Ordonat Tekniker okulu’na gider ve ilginçtir okuduğu ve ödüller aldığı okul daha sonra 1971 askeri darbesinde mahkeme salonuna çevrilir ve Aşık Mahzuni okuduğu sınıfında hakim karşısına sanık olarak çıkar ve orada yargılanır.

Bu arada Aşık Mahzuni 12-14 yaşlarında önlüklü bir İlkokul öğrencisi iken ailesinin baskısıyla dayısının kızı Emine ile nişanlanır. Daha sonra evlenir ve bu evlilikte bir kızı olur. Yapılan zoraki evliliği okul yıllarında bitirir ve boşanır.

Okul dönemlerinde Bağlama çalmasını öğrenir ve yavaş yavaş şiir yazmaya başlar. Kendisinda halkçılık ruhu başlar ve okuduğu Kuleli Askeri Lisesinde sistemle ters düşer ve ordudan ayrılır.

1961 yılında İtalyan asıllı Sovina (Suna) isimli bir genç kızla tanışır ve evlenmeye karar verir. Fakat Suna 14 yaşında olduğu için evlenmeleri engellenir ve bu evliliği o dönem medya’ya konu olur. Sonra Suna ile evlenir ve bu evlilikten Züleyha, Emrah, Ferhat adında 3 çocuğu olur. Hayatı boyunca ihanetlere uğramış Aşık Mahzuni bu evliliğinde en yakın arkadaşının ihanetine uğrar bu arkadaşı Suna’yı kandırır ve birlikte kaçarlar.

1963 yılında Yazar Halil Aytekin ile tanışması Aşık Mahzuni’nin hayatının dönüm noktası olur. Halil Aytekin’nin yardımlarıyla gazeteci Fikret Otyam ile tanışır ve Aşık Mahzuni ile ilgili ilk yazı Cüneyt Arcayürek kaleminde Hürriyet’te yayınlanır.

Bu dönem TİP’in (Türkiye İşçi Partisi) kuruluş yıllarına denk gelir. TİP yöneticileriyle tanışır ve onlardan yardım görür. Aşık Mahzuni bu yıllarda Aşıklar Derneğini kurar ve orda sanat ve siyasi mücadelesini verir. O zamanlar TRT Turizm Bakanlığına bağlı olduğu için Aşık İhsani, Kul Ahmet ve Aşık Mahzuni buraya müracaat ederler ve TRT’den söylemelerine izin çıkar. En büyük konserini o zaman Büyük Sinemada verir ve artık tüm Türkiye kendisini tanır.

Bu dönemde Aşık Mahzuni kendisini rahatsız eden bir şeyin farkına varır kendini sorgular “bana bir mücadele gerekiyordu, Kime ve neye karşı ? Gün geçtikce görerek, duyarak, sezinleyerek, okuyarak bunu daha iyi anlamaya başladım. Bütün benliğimle kendimi saza verdim çalıyordum, söylüyordum ama çalışmalarıma bir yöntem vermem gerekiyordu” der. 1968 Türkiye ve dünya gençlik hareketlerinde etkilenir. 1971 yılında yapılan askeri darbe sonucu Süleymen Demirel hükümeti devrilmiş ve yerine Nihat Erim başkanlığında bir hükümet kurulur ve halka karşı ve özelliklede sol kesime karşı baskı ve şiddet uygular ve Aşık Mahzuni Erim erim eriyesin/sürüm sürüm sürüm sürünesin türküsünü söyler. Bu türkü ile bütünTürkiyeçalkalanır kim bu başbakan alehine türkü söyleyen ddiye ve hemen tutuklanır 4 ay ceza alır.

http://www.kalekoy.de/halkmuzigi/mahzuniserif1.jpg 400'e yakın Plağı,
50'nin üzerinde kaseti
ve 9 kitabı varBu sırada Aşık Mahzuni akrabası olan Elbistan’lı Fatma Özdemir ile tanışır ve evlenmek ister. Ne yazık ki ailesi başı belada olan, elinde sazı diyar diyar dolaşan bir Aşığa kız vermek istemez. Fakat ikisinin sevdası bu zorlukları yener ve evlenirler. Bu evlilikten Derya, Ali, Şeyda ve Yetiş adında 4 çocukları olur. Aşık Mahzuni’nin türkülerine ve deyişlerine Fatma, Fadime olarak girer. 6 aylık evliyken Halkı suça teşvikten 1973 yılında tutuklanır Kızı Deryanın doğduğu gün serbest kalır ve 27 gün sonra tekrar tutuklanır.

Mahzuni Şubat 2001 tarihli Kızıldeli dergisinde çıkan Hem Kızılbaş Hem Aleviyim başlıklı yazısından dolayı DGM’de yargılanır ve öldüğü güne kadar mahkeme devam eder. Bu yazısında “Ben allah adına insana secde etmeyi yeğlemekteyim. Bir Alevi çocuğu değil bir Hırıstiyan, bir Musevi de olsam böyle düşünmekteyim.... İnsan aleminin sevgisinde, gönlünde, bütünlüğünde ve doğanın her güzelliğinden beni yaradanı arayıp keyfime göre isimlendirdim. Ona gönül dedim, bülbül dedim, çiçek dedim, Ali dedim, Veli dedim ağzıma güzel gelen herşeye onun adını verdim. Bunu bana haram edecek her yasaya, her bilirkişiye, her dinsel nasa rest çekmekteyim..... Türkiye Alevilerinin yolunun gerçek Ali’ci yol olduğunu savunmak ve yaymak isterim. Çünkü Ali’nin başlattığı cemahiriyel vukuat (halkcı hareket) Atatürk’ün noktaladığı Cumhuriyetin mayasını hazırlamıştır.” Bunları savunur ve savunduklarından dolayı yargılanır.
17 Mayıs 2002 Mahzuni Severler için kara bir gün: Evli, sekiz çocuk, dört torun sahibi olan Değerli Ozanımız 62 yaşında Almanyanın Köln Şehrinde hayata gözlerini yumdu. Bu acı ana kadar O, devletin düzenini yıkmak suçundan, hala yargılanıyordu.

http://www.kalekoy.de/halkmuzigi/mahzuni-mezar.gif

Ozanımız Şu an son ikamatkahı olan Hacı Bektaş Veli Külliyesi'nin yakınındaki Çilehane adı verilen bölgede huzur içinde yatıyor...

M@D_VIPer
09-09-06, 16:52
Abur Cubur Adam


Içi yalan dişi yalan
Her bakişi binbir plan
Gül boyanmiş kara yilan
Abur cubur Abdullah
Etme dedim tutma dedim
Dostlugu unutma dedim
Sana verdigim lokmayi
Çabuk biter yutma dedim
Abur cubur adam
Ben seni nidem
Daha kendini bilmezsin
Kimdir yanindaki madam

Bir elinde kamerasi
Sanirsin film agasi
Her dolapta numarasi
Abur cubur Abdullah
Etme dedim tutma dedim
Dostlugu unutma dedim
Sana verdigim lokmayi
Çabuk biter yutma dedim
Abur cubur adam
Ben seni nidem
Daha kendini bilmezsin
Kimdir yanindaki madam

Der Mahzuni tövbe olsun
Böyle dost düşmana kalsin
Şeytanlar namazin kilsin
Abur cubur Abdullah
Etme dedim tutma dedim
Dostlugu unutma dedim
Sana verdigim lokmayi
Çabuk biter yutma dedim
Abur cubur adam
Ben seni nidem
Daha kendini bilmezsin
Kimdir yanindaki madam

M@D_VIPer
09-09-06, 16:53
Acı Günlerim

Acı günlerim
Şamatacı günlerim
Güneş yüzü görmedi vay
Hacı bacı günlerim

Değirmenin çarkı yok
Bu bahçenin parkı yok
Ali gider Veli gelir külhana vay
Bir birinden farkı yok

Acı acı günlerim
Göz boyacı günlerim
Ahı vahınan geçti gitti
Hacı bacı günlerim

Bir ipte iki cambaz
Zor olur oynayamaz
Dili tatlı içi zehir güzelim vay
Böyle kazan kaynamaz

Acı acı günlerim
Şamatacı günlerim
Ahı vahınan geçti gitti
Hacı bacı günlerim

Mahzuni deli gönlüm
Yine yollara düştü
Hacı vurdu bacı durdu
Kaygı kullara düştü

Acı acı günlerim
Şamatacı günlerim
Ahı vahınan geçti gitti
Hacı bacı günlerim

M@D_VIPer
09-09-06, 16:53
Aci Doktor

Berçenek'ten yaya geldim
Amman doktor bak bebege
Beşigini elden aldim
Yandim doktor bak bebege

Yikik yuvam kara yasta
Yalvaririm eşe dosta
Annesi bebekten hasta
Amman doktor bak bebege

Kuru sogan yagsiz aşim
Yirtik bagrim açik başim
Bir şey degil vatandaşim
Amman doktor bak bebege

Allah için bir merhem çal
Öldürür beni bu vebal
Param yok ceketimi al
Amman doktor bak bebege

Mahzuni Şerif çobandir
Meskenim dumanli dagdir
Bebektir amma insandir
Amman doktor bak bebege

M@D_VIPer
09-09-06, 16:53
Ağıt

(Tanırlı Hüseyin’in Ağıdı)

Bilmeden gelmiştim anam anam
bozyer köyüne
Kara gün karşımda durmuş ağlıyor of
Yürü yalan dünya doymadım sana
Ömrün nihayete ermiş ağlıyor oy
De deyim oy ne deyim oy kader

Bozyerin etrafında anam anam
bağlar höyükler höyükler of
Dilim dönmez anam diye sayıklar oy
Toprağa mal oldu kaytan bıyıklar
Kirpikler ümidin kırmış ağlıyor oy
De deyim oy ne deyim oy kader

El attım döşüme anam anam
vay anam noldu
İki avcumada al kanım doldu
Körpe yavrularım babasız kaldı
Oturup boynunu burmuş ağlıyor oy
(Hısım akrabayı dermiş ağlıyor)
De deyim oy ne deyim oy kader

Nazlı bir insandım anam anam
değildim efe
Kurudu dillerim varmadı of’a
of of
Haber gitmiş arkadaşim (berçenekli) Şerif’e
Sazını döşüne burmuş ağlıyor oy

M@D_VIPer
09-09-06, 16:54
Ağlasam mı?


Mevlam gül diyerek iki göz vermiş
Bilmem ağlasam mı? Ağlamasam mı?
Dura dura bir sel oldum erenler
Bilmem çağlasam mı? Çağlamasam mı?

Milletin sırtından doyan doyana
Bunu gören yürek nasıl dayana
Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana
Bilmem söylesem mi? Söylemesem mi?

Mahzuni Şerif'im dindir acını
Bazen acılardan al ilacını
Pir Sultan'lar gibi dar ağacını
Bilmem boylasam mı? Boylamasam mı?

M@D_VIPer
09-09-06, 16:55
Al Birini Vur Birine


Yıkılası bozuk düzen
Bıçak kemiğe dayandı
Gayrı bize yazık düzen
Gönlümüz kana boyandı

Al birini vur birine
Koydu bizi hiç yerine
Vay boynumuz devrileydi
İnandık körü körüne

Ağar kara saçım ağar
Hıçkırık sinemi boğar
Bu yıl da böyle giderse
Başımıza taşlar yağar

Al birini vur birine
Koydu bizi hiç yerine
Deli miydik serseri mi
İnandık körü körüne

Gel Mahzuni söyle sözü
Harap ettik yazı güzü
Daha karanlık basmadan
Üsküdarı geçti dürzü

Al birini vur birine
Koydu bizi hiç yerine
Gönlümün gözü çıkaydı
İnandım körü körüne

M@D_VIPer
09-09-06, 16:55
Amerika Katil


Bütün insanlik adina
Amerika katil katil
Kanun yapar kendi teper
Amerika katil katil

Vietnam'in suçu nedir?
Hür yaşamak ayip midir?
Atom patlat ister kudur?
Amerika katil katil

Türk Milleti! Türk Milleti!
Nerden gelmiş elin iti?
Bu gidişin sonu kötü
Amerika katil katil

Birgün gramlar bir olur
Kilodan hakkini alir
Zalim olan bela bulur
Amerika katil katil

Mahzuni Şerif uyuma
Gün geldi çatti akşama
Bizden selam Vietnam'a
Amerika katil katil

M@D_VIPer
09-09-06, 16:55
Amerika Katil - 2

Defol git benim yurdumdan
Amerika katil katil
Yillardir bizi bitirdin
Amerika katil katil

Ne diye yutturur bizi
Katil düştük kuzu kuzu
Dünyanin büyük suçlusu
Amerika katil katil

Devleti devlete çatan
It gibi pusuda yatan
Kan döktüren, silah satan
Amerika katil katil

Japonya'yi yiyen velet
Dünyadaki tek nedamet
Haklar geçiriyor cinnet
Amerika katil katil

Güvenme sakin
Insanlikta irk sarisi
Küstü dünyanin yarisi
Vietnam'in çok yarasi
Amerika katil katil

Bunca milletlere yazik
Sömürülmüş bagri ezik
Seni sevenin fikri bozuk
Amerika katil katil

Mahzuni der Türk milleti
Çiksin gitsin elin it'i
Demedim mi bu bunlar kötü
Amerika katil katil

M@D_VIPer
09-09-06, 16:55
Ararlar Beni


Ne dedimse halka hiç yaramadı
Ben gittikten sonra ararlar beni
Boşa cahillerin gözü karardı
Kuru çene ile yorarlar beni

Duman eksik olmaz her yüce dağda
Bülbül eksik olmaz her yeşil bağda
Atomun patlayıp bittiği çağda
Onun ötesinde sorarlar beni

Ebedi değildir bu yeşil bağlar
Ebedi değildir şu yüce dağlar
Öz kardaşım şu bizim softalar
Mezarımda bile kırarlar beni

Dövüştüm çekiştim ham sofuyunan
Dikildi karşıma boş kafayınan
Aşıklar gidemez bir sefayınan
Böyle boşu boşuna yorarlar beni

Mahzuni Şerif'im gayrı gam yemem
Ondan ötesini kimseye demem
Ufak vücuduma kefen istemem
Varsa insanlıkla sararlar beni

M@D_VIPer
09-09-06, 16:55
Babasini

Bir fakirin hatirini
Kiranin da babasini
Bizim köye katirini
Sürenin de babasini

Sahte molla, sahte derviş
Insanin ömrünü yermiş
Bir kişi yalanla ermiş
Erenin de babasini

Parayla diploma alan
Haklinin hakkini çalan
Bizim başimiza plan
Kuranin da babasini

Bizim köyün yolu harap
Beyler içer kizil şarap
Dogru söze yanliş cevap
Verenin de babasini

Bir avuç pis kabadayi
Nerden almiş böyle payi
Fikirlere prangayi
Vuranin da babasini

Çalişanlar Ay'i yendi
Yildizlara çikip indi
Adam çaliştirip kendi
Duranin da babasini

Bu ne Asli bu ne Kerem
Insanligi etti verem
Zalim yarasina merhem
Sürenin de babasini

Çaldi bizi taştan taşa
Yandik gitti baştan başa
Mahzuni’yi boştan boşa
Yoranin da babasini.

M@D_VIPer
09-09-06, 16:58
Bahar Ayları

Aha geldi geçti, bahar ayları
Kuş mu konar gayrı selvi dalına
Gel otur yanıma, ağlama bari
Türküler yaz duyalım dediler vay

Biterm'ola yüreğimin yarası
Merhemimdir kaşlarının karası
Elbistan ile Akçadağ'ın arası
Gönlüm düştü böyle tatlı geline vay

Ömür pençesini takip gidiyor
Geçtiği yerleri yakıp gidiyor
Biçare gözlerim akıp gidiyor
Bin dokuz yüz altmış yedi yılına vay vay

Der Mahzuni yüreğime can gelir
Dermansız doktorlar her zaman gelir
Azrail çökse de gene can gelir
Yeter ki al yatır beni koluna vay.

M@D_VIPer
09-09-06, 16:58
Bari Bari


Sarhoşum dünyada sevdiğim, nahoş geziyorum
Kadehimi doldur bari, eller bizi duymasın
Ağlamış aşıklar yıllarca, yüzün görmemiş
Bakışta ağlama, bu feleği yen bari bari
Eller bizi duymasın dost

Yüreğim firkatta gözlerim kan
Canım cenderede hallerim yaman
Bir kırık tekneyim ulu ummanlarda
Döndürüp durma gel, daldır bari bari
Eller bizi duymasın dost

Mahzuni'yim vardım bir gün ulu çarşıya
Düşündüm dünyanın yükünü kimler çekip taşıya
Hasta düşmüş kollarımı kırıp şöyle geçip karşıya
Bana gülme beni öldür bari bari
Eller bizi duymasın dost

M@D_VIPer
09-09-06, 16:58
Barişa Çagri


Bariş gelsin daglara
Yollar birleşin haydi
Geçmişten gelecege
Yillar birleşin haydi, yillar birleşin

Bu memleket bizim can ocagimiz
Hak'tan başka yoktur varacagimiz
Çagimiz insani sevme çagidir
Kollar birleşin haydi, kollar birleşin

Dinli dinsiz insandir
Boş yere akan kandir
Bu kök bu agaçtandir
Dallar birleşin haydi, dallar birleşin

Agri'nin gölgesi Tekirdag'inda
Izmir'in kuyusu Van bucaginda
Bayram olsun bizim elin sag'inda
Sol'lar birleşin haydi, sol'lar birleşin

Karanliklar dagilsin
Sabahlara varilsin
Birbirine sarilsin
Kollar birleşin haydi, kollar birleşin

Mahzuni Şerif 'im bizim memleket
Bariş mübarektir, bariş hareket
Ikilikten dogar bunca felaket
Yerde kanlar gördüm, canlar birleşin.

M@D_VIPer
09-09-06, 16:58
Bas Kamyonun Kuyruguna


Bas kamyonun kuyruguna
Bak münafik nerden çikar
Kimsenin günahi yoktur
Çünkü balik baştan kokar

Eglen şoför eglen eglen haber sorayim
Karanligi dele dele nerden gelirsin
Yüregin yanmiştir belli bir su vereyim
Sirlarin doldugu garip yerden gelirsin

Bas kamyonun kuyruguna
Bak münafik nerden çikar
Mazlumun günahi yoktur
Çünkü balik baştan kokar

Eglen şoför gardaş eglen yolun kapali
Bizim elin bilenleri Hak'tan sapali
Ardindan gelenler vardir eli sopali
Dollaşirsin zindanlari turdan gelirsin

Bas kamyonun kuyruguna
Bak münafik nerden çikar
Mahzuni'nin günahi yoktur
Çünkü balik baştan kokar

M@D_VIPer
09-09-06, 16:59
Bayram Olur


Iki gönül bir olunca
Bayram olur seyran olur
Bir dost bir dosta gelince
Bayram olur seyran olur
O dost dosta kurban olur

Akti kanim ilik ilik
Biz yalanci kör degilik
Aradan kalksa ikilik
Bayram olur seyran olur
Bariş olur dostluk olur

Akti kanim ince ince
Ölürüm dost görmeyince
Mahzuni Şerif ölünce
Bayram olur seyran olur
Savaş biter bariş olur

M@D_VIPer
09-09-06, 16:59
Ben Beni


Seyyah oldum pazar pazar dolaştım
Bir tüccara satamadım ben beni
Koyun oldum kuzum ile meleştim
Bir sürüye katamadım ben beni

Dostlar beni bir kazana koydular
Kırk yandım daha çiğsin dediler
Ölçeğimi gram gram verdiler
Bir kantarda tartamadım ben beni

Deli gönlüm aktı gitti engine
Çok boyandım çok karalar rengine
Bir Mahsuni demiş oldum kendime
Olmaz olsun atamadım ben beni

M@D_VIPer
09-09-06, 16:59
Bir Köşede Yatar Ağlarım


Bu yıl benim yeşil bağım kurudu
Dolu vurdu yaprakları kurudu
Benim de saz tutan elim varidi
Şimdi bir köşede yatar ağlarım

Benim ile lokma yeyip içenler
Gölgemin altında konup göçenler
Sizi zalim dar günümde kaçanlar
Ben kendi kendime çatar ağlarım

Çırpına çırpına bir yuva kurdum
Bebeği görmedim kundağı gördüm
Deryada boğuldum karada vurdum
Çileden çileye batar ağlarım

Mahzuni Şerif'im budur ahvalim
Zamane bozulmuş insanlar zalim
Kıyamete kadar gider vebalim
Sabır edip matem tutar ağlarım

M@D_VIPer
09-09-06, 16:59
Biri Daha


Avcı sakın vurdum sanma onu
Diri daha diri daha - vallahi
Dert başımdan gider gelir
Diri daha diri daha - vallahi

Yarem derin ellemeyesin
Tabibleri yollamayasın
Sen bizi kör bellemeyesin
Beri bak ha beri bak ha - vallahi

Gözyaşım Ceyhan'a dönmüş
Derin aha derin aha - vallahi
Alır seni sele boğar
Yürüme ha yürüme ha - billahi

Sürdü köyün merasını
Kurmak için binasını
Yola gömdü anasını
Kerim ağa kerim ağa - vallahi

Bir gün kırarlar dişini
Ürüme ha ürüme ha - vallahi
Keserler o kel başını
Yarı şaka yarı maka - billahi

Der Mahzuni tatlı canım
Sen mi yarattın aslanım
Yaklaşma yanıma benim
Geri daha geri daha - vallahi

M@D_VIPer
09-09-06, 16:59
Bizden Geriler


Gam gasavet çöktü, yine garip başima
Gönül yaylasindan gitmiş, bizim sürüler
Bir mektup gönderem dedim, can yoldaşima
Yakin iken şimdi uzak oldu beriler

Kör yolcu yol gider ama varamaz
Hak'ki inkar eden kişi hak'ka yaramaz
Aşkin yarasina Hoca, muska saramaz
Sevdadan ne anlar, gökler, cinler, periler

Mahzuni Şerif' im böyle, benim ifadem
Enginlere yaman düşer, yüksekten gezen
Aklim ermez böyle işe, bozulmuş düzen
Akil verir oldu bize, bizden geriler

M@D_VIPer
09-09-06, 16:59
Bizimdir


Soyulmadık bir derimiz kalmıştı
Soyun babo soyun meydan sizindir
Hiç bir canlı kardeşine kıyamaz
Yiyin babo yiyin meydan sizindir
Simdi sizin ama sonra bizimdir
Barış bizimdir, Kardeşlik bizimdir

Toprağa karışmış fakirin teri
Ağlamak bilir mi beylerin dili
Size beyefendi bize serseri
Deyin babo deyin meydan sizindir
Meydan sizin ama, İnsanlık bizimdir
Dünya bizimdir, Evren bizimdir

Gıyas edilir mi çul ile halı?
Kimler yapmış size böyle bir yolu?
Yemekle biter mi milletin malı?
Yiyin babo yiyin meydan sizindir
Köşkler saraylar hanlar sizin ama
Onu yapan eller, emekler bizimdir
Mahzuni bizimdir, sevgi bizimdir.

M@D_VIPer
09-09-06, 17:00
Bu Sene


Aha gidiyorum yine gül yüzlüm
Korktuğum başıma geldi bu sene
Garip anam kırk yıl döndü dövündü
Ağladı saçını yoldu bu sene bu sene

Garip eller bu sene bu sene
Yitik canlar bu sene bu sene

Daracık başımda kıvrılan yollar
Maraş'ta birleşip ayrılan kollar
Ağlaya ağlaya yorulan kullar
Katıla katıla güldü bu sene bu sene

Canım eller bu sene bu sene
Verimsiz oldu bu sene bu sene

Çiçek diye soğan yedi Arı'lar
Kovanları acı acı zarılar
Bana benzemezse benim yavrular
Desene Mahzuni öldü bu sene bu sene bu sene

Güzel yavrum bu sene bu sene
Canım eller bu sene bu sene

M@D_VIPer
09-09-06, 17:00
Buldugu Zaman


Gökte yildiz yerde işik görülmez
Güneş dogup gündüz oldugu zaman
Insanoglu ara yerde sürünmez
Baş koyacak yastik buldugu zaman

Çalişmadan yetim hakkini yeme
O kül kafan ile bilirim deme
Dagilir ordular, kalkar mahkeme
Insanlik kavgasiz kaldigi zaman

Bak ne hale koydun garip başimi
Zehir ettin ekmek ile aşimi
Boşa süslemeyin mezar taşimi
Mahzuni Şerif' im öldügü zaman

M@D_VIPer
09-09-06, 17:00
Cafer


Bizde bez koymadın Cafer
Her saatte yedi sefer
Seni bize ettik miğfer
Tuh Allah belanı versin
Cafer Cafer Cafer Cafer

Cafer'in beşiği tahta
Anası babası sahta
Fiyakası yoktur sahta
Tuuuuuuh Allah belanı versin
Cafer Cafer Cafer Cafer

Mama verdik dert büyüttük
Arpa ile oruç tuttuk
Seni bile adam ettik
Tuuuuuuuh Allah belani versin
Cafer Cafer Cafer Cafer

Mahzuni der çile dolum
Bir mintanım bir de çulum
Kan ağlıyor Anadolum
Tuuuuuuuh Allah belanı versin
Cafer Cafer Cafer Cafer

M@D_VIPer
09-09-06, 17:00
Çankaya


Selam saldım Ankara'ya gitmedi
Merhamet kıl birisinden duy götür
Amerika bizden kurban istemiş
Kes başımı ciğerimden pay götür

Ah güzelim incinmesin Çankaya
Bizi toptan götür yatır bankaya
Her şeyimiz helal Amerika'ya
Toptan götür bizi yatır bankaya

Terse döndü su feleğin motoru
Yaman teper Avrupa'nın katır'ı
Kırılmasın kalbinizin hatırı
Bir milleti bir çuvala koy götür

Ah güzelim üzülmesin Çankaya
Bizi toptan götür yatır bankaya
Her hepimiz helaliz Amerika'ya
Toptan götür bizi yatır bankaya

Doğru giden tüm işleri sollarken
Açık açık vurguncuyu kollarken
Bizi toptan ahirete yollarken
Tıka basa ye de bizi doy götür

Ah canım bozulmasın Çankaya
Bizi toptan götür yatır bankaya
Biz tümümüz helaliz Amerika'ya
Toptan götür bizi yatır bankaya

Mahzuni bu yollar artık ıradı
Bak kimin kazancı kime yaradı
Beş yıl evvel çiftliğinde türedi
Bin kat oldu tumanını soy götür

Ah güzelim üzülmesin Çankaya
Bizi toptan götür yatır bankaya
Helal olsun varlığımız Amerika'ya
Toptan bizi götür yatır bankaya.

M@D_VIPer
09-09-06, 17:00
Çoktur Efendim


Bizim memleketten haber sorarsan
Kimi açtır kimi toktur efendim
Koltuğu bulanlar bizi unuttu
Arada sürünen çoktur efendim

Avukat elinden hakim şaşırdı
Adalet sabrını böyle taşırdı
Soyguncu fakirde boza pişirdi
Akıl fikir vicdan yoktur efendim

Seneler geçse de onmaz bu yara
Fakir fukaraya güneş kapkara
Devrin peygamberi kesildi para
Hastaları çiğ yer doktur efendim

Mahzuni Şerif'im kime darılır
Sazı koyar başka şeye sarılır
Bir gün her zalimden hesap sorulur
Çünkü Hak'kın yolu haktır efendim

M@D_VIPer
09-09-06, 17:01
Degil mi?

Gel bana küfretme bak beni dinle
Senin yüreginde dert var degil mi?
Dinledikten sonra vur hançerinle
Ölülere bir yurt var degil mi?

Degil mi? Degil mi? Böyle degil mi?
Savci, Hakim, Paşa, Vali insandir
Hamal, Işçi, Memur, Çifçi insandir
Tabiat sirrinin da dili insandir

Sanki görülmeyen erk var degil mi?
Degil mi? Degil mi? Söyle degil mi?
Kapitalist, sosyalist, komünist inan
Insandan başkasi yalandir yalan

Dogarken var miydi gavur-müslüman?
Ayirt sende gavur-müslim-Kürt var degil mi?
Degil mi? Degil mi? Öyle degil mi?
Avrupa, Ispanyol yurdun eseri

Müslüman degilse hiçbir serseri
O'nu sen mi yaptin beri gel beri
Sanki sende mühürlü kart var degil mi?
Degil mi? Degil mi? Söyle degil mi?

Bilmem ne imiş bu Alevi-Sünni
Bana viz geliyor perili cinli
Madem ki kardeşiz gel gelme kinli
Yumuşagin sonunda sert var degil mi?

Degil mi? Degil mi? Böyle degil mi?
Mezhepsel kavgalar bundan degil mi?
Mahzuni Şerif'im bitsin ayrimlar
Savaşta, kavgada ölmesin canlar

Bariş gelsin tüm birleşsin insanlar
Ayrimlar irklar, sinirlar var degil mi?
Degil mi? Degil mi? Böyle degil mi?
Silahlar, bombalar bundan degil mi?

M@D_VIPer
09-09-06, 17:02
Deli

Çeşit çeşit deli vardır dünyada
Ala deli, kızıl deli, mor deli
Deli ile sohbet etmek kolay mı?
Aksi deli, sakar deli, tor deli...

Bir deliye sen delisin denilmez
Zehirler yenilir, deli yenilmez
Elden ele konulup ta alınmaz
Uyuz deli, yalaz deli, kör deli...

Mahzuni şaşmıştır deli elinden
Sakın gitmen delilerin yolundan
Deliler ayırır Hak'kı kulundan
Canan deli, Merdan deli, Pir deli...

M@D_VIPer
09-09-06, 17:02
Deli Gönlüm

Gel üzülme deli gönlüm
Ömür döne döne geçer
Acı tatlı giden günler
Gene gelir gene geçer

Ömür gider dilme dilme
İstersen bil ister bilme
Giden günlere üzülme
Gene gelir gene geçer

Geçip giden yıllar aylar
Yatan deniz, akan çaylar
Gün olur koca saraylar
Ta yerin dibine geçer

Yiğid ölmez bir yaradan
Kaldır gümanı aradan
Sevgi denen sadakadan
Bir verirsen bine geçer

Der Mahzuni gardaş yaran
Hak deyip de Hakk'a varan
Dünyada dost evi kuran
Ahrette içine geçer

Korkulacak şey yok bundan
Kayalar kaçmaz yosundan
Mezarımın baş ucundan
Nice yüz bin sene geçer

M@D_VIPer
09-09-06, 17:02
Deneye Deneye

Kervan ile şu dağları
Aştık deneye deneye
Kim akıllı kim delidir
Şaştık deneye deneye

Kimi alim kimi softa
Şöyle bir toplandık safta
Kaplumbağaları çifte
Koştuk deneye deneye

Buharlandık bile bile
Gökyüzünden çıktık yola
Sel olduk dolduk bir göle
Taştık deneye deneye

Bakın hey erenler bakın
Ne işleri vardır Hak'kın
Kör gözünen ay'a yakın
Ulaştık deneye deneye

Deliler mum yakar buza
Yemek olsun diye
Biz kendi çukurumuza
Düştük deneye deneye

Mahzuni geçelim nerden
Belalar bitiyor yerden
Biz bizi sevenlerden
Kaçtık deneye deneye

M@D_VIPer
09-09-06, 17:02
Divane Ettin Aklımı


Divane ettin aklımı
Taştan taşa vura vura
Aradım can yoldaşımı
Baştan başa sora sora

Kimi yanar kimi söner
Kimi iner kimi biner
Saraylar virana döner
Boştan boşa dura dura

Gir Mahzuni dost bağına
Kar yağmış dostluk bağına
Gençliğim ömrüm çağına
Baştan başa yara yara

M@D_VIPer
09-09-06, 17:03
Dom Dom Kurşunu


Kaşların arasından
Domdom kurşunu değdi
Bir avcı vurdu beni
Bin avcı beni yedi
Ah dedim ağladım
Yaremi bağladım

Eğdi yar boynun eğdi
Mevlam Kerim’sin dedi
Hançer yarası değil
Domdom kurşunu değdi
Gel gel gümle gel
Gel gel gümle gel
Gel böğrüme domdom kurşunu

Bugünüm harap oldu
Dünden iyi midir ki
Doktor hasta ben hasta
Benden iyi midir ki
Ah dedim ağladım
Yaremi bağladım

Eğdi yar boynun eğdi
Mevlam Kerim’sin dedi
Hançer yarası değil
Domdom kurşunu değdi
Gel gel gümle gel
Gel gel gümle gel
Gel böğrüme domdom kurşunu

Mahzuni yar benim
Halimi anlasaydı
Bütün dertliler gibi
İnleyip dinleseydi
Ah dedim ağladım
Yaremi bağladım

Eğdi yar boynun eğdi
Mevlam Kerim’sin dedi
Hançer yarası değil
Domdom kurşunu değdi
Gel gel gümle gel
Gel gel gümle gel
Gel böğrüme domdom kurşunu

M@D_VIPer
09-09-06, 17:03
Dögüşmeyin Yigitler


Boşa dögüşmeyin bizim yigitler
Sizi vurduranlar vurulmuyor ki
Kim bilir nerde hangi koltukta
Kömürde tarlada yorulmuyor ki

Ayni baba dölü ölen öldüren
Ölenle öldüren iti güldüren
Yokmuyudu bunu size bildiren
Vur diyenler burda görülmüyor ki

Işçiyi isçiye düşüren zalim
Boynumuzda boza pişiren zalim
Bu kadar bardagi; taşiran zalim
Gözümüz önüne serilmiyor ki

Yeni adi çikmiş sag ile sol'un
Tarihte borcu yok kullara kulun
Iki yani birdir yaptigin çulun
Bilirsin ölenler dirilmiyor ki

Mahzuni der nedir Hak'kin davasi
Insana benzer mi köpek mayasi
Ah tükenip bitsin sinif kavgasi
Sinifsiz bir okul kurulmuyor ki.

M@D_VIPer
09-09-06, 17:03
Elbistan Yeli


Şu bizim daglarin ormani güzel
Gene sabah yeli eser mi bilmem
Ayrilik hasretinin dermani güzel
Dost bizi bagrina basar mi bilmem

Oy daglar daglar mor menevşeli
Esiyor bagrima Elbistan yeli

Kivrila kivrila daglar gidiyor
Bulanmiş deryalar buna ne diyor
Sevdigim yüksekten selam ediyor
In aşagi desem küser mi bilmem

Mahzuni kalkiyor o dostun göçü
Gel beri gel beri canimin içi
Ömrüm fokurduyor bilmem ki niçin
Yillar önümüzü keser mi bilmem

M@D_VIPer
09-09-06, 17:03
Erkek Yolcu Kadın Yoldur


Ey erenler şu dünyada
Erkek yolcu, kadın yoldur
Nazenin bir bahçe imiş
Erkek bülbül, kadın güldür

Güneş doğar sanma asmaz
Gerçekler yurdundan sapmaz
Erkek boşuna çalışmaz
Erkek arı, kadın baldır

Boşuna mı neler çektim
Boşuna mı boyun büktüm
Bir bahçeye fidan diktim
Erkek fidan, kadın daldır

Ben nereden oldum aşık
Neden işlerim dolaşık
Kadın evde olur ışık
Kadın lamba, erkek pildir

Mahzuni'yim halim harap
Şu aleme olmuş turap
Gel bizleri koru Yarab
Bilmem ki bu nasıl haldir.

M@D_VIPer
09-09-06, 17:03
Eseri Gördüm


Ben aglamam On Kasim'da
O'nu, her gün diri gördüm
Ölene dek görecegim
Dogalidan beri gördüm

Halka, vermişti canini
Hak'tan almiş ünvanini
Atmiş, Osmanli şanini
Samsun'da bir eri gördüm

Matemin doyurmaz beni
Minnetim kucaklar seni
Bize cennet gibi yeni
Verdigin eseri gördüm

Ulu Atam, inan buna
Düşkünler hayrandir sana
Mazlum Milletler adina
Sendeki zaferi gördüm

Ne hikmet, varidi sende
Güneştin, dogdun cihanda
Bin yillarin ötesinde
El bastigin, yeri gördüm

Mahzuni yoluna düştüm
Nice nice engel aştim
On Kasim'da kaybetmiştim
Daha şimdi geri gördüm

M@D_VIPer
09-09-06, 17:03
Eşek Gibiyim


Sirtim bozuk yüküm agir yol çamur
Mevla'ya şükür ki eşek gibiyim
Izzetim semerdir vur utanma vur
Mevla'ya şükür ki eşek gibiyim

Aklim softalarda inadim inat
Dur demem ben doyasiya odun at
Umurumda degil batsa kainat
Mevla'ya şükür ki eşek gibiyim

Torbama ne koyarsa yerim sahibim
Ahir yasasina olmaz lam ü cim
Eşekligin tadi nedir bilen kim
Mevla'ya şükür ki eşek gibiyim

Benim için kucak açar kirlarim
Keyfim suyum, sipam için zirlarim
Yükümün şerefi diz çamurlarim
Mevla'ya şükür ki eşek gibiyim

Eşegin tadi aslanda olsa
Zulmüne küfreder semere gelse
Of demem dünyaya bir nalim olsa
Mevla'ya şükür ki eşek gibiyim

Mahzuni diyorlar bir sahibim var
Bazan sirtlar beni bazan yük atar
Hep benim cinslerim gevişsiz yutar
Mevla'ya şükür ki eşek gibiyim

M@D_VIPer
09-09-06, 17:04
Ey Erenler


Ey Erenler akip gitsem
Ben o pirin sellerine
Bana bir selami gelmiş
Kurban olam dillerine

Gözüm görmez elim ermez
Hatirina düşüp sormaz
Göndersem o şaha vermez
Desem seher yellerine

Aşk ile Pirime varsam
Varip divanina dursam
Yüzümü dizine sürsem
Niyaz etsem ellerine

Mahzuni derdim tabibi
Sultanim Gönlüm sahibi
Bir eskimez kamer gibi
Sarilayim bellerine

M@D_VIPer
09-09-06, 17:04
Fadimem

Sevdiğim bu sevdan adalet midir
Böyle zalım iki yüzlü yar benim
Bu yaylada ikimizin hakkı var
Neden olsun sümbül senin kar benim

Bakmaz mısın yüreğimde yanana
Ezelden kurbandır canım canana
Malım mülküm yavrum hayrandır sana
Defol demek yüreğime kor benim

Mahzuni’yim başim alip gidemem
Geveler düşümde sensiz yatamam
Seni sevdigime küsme Fadimem
Daha nice günahlarim var benim

M@D_VIPer
09-09-06, 17:04
Gardiyan


Akşam oldu yine hapis kitlendi
Demir perdeleri çekme gardiyan
Ne yar'dan haber var, ne mektup salan
Bi de sen belimi bükme gardiyan

Bizi seven dostlar şimdi çekildi
Gam tarlama dert, kasavet ekildi
Umuduma yeni fidan dikildi
Kırık dallarımı yakma gardiyan

Mahzuni Şerif'im iki yüzlüler
Yaktı yüreğimi bağrım sızılar
Fadimem yol bekler ağlar kuzular
At mektubu belim bükme gardiyan

M@D_VIPer
09-09-06, 17:04
Garip

Hızlı hızlı giden yolcu
Bu mezarda bir garip var
Bak taşına acı acı
Bu mezarda bir garip var

Kurumuş yeşil otları
Toprak olmuş umutları
Gökte mavi bulutları
Bu mezarda bir garip var

İzi bile yok dünyada
Onu aramak beyhuda
Ne gezersin bu ovada
Bu mezarda bir garip var

Gökler yüksek toprak derin
Rüzgar eser serin serin
Senin olsun çiçeklerin
Bu mezarda bir garip var

Etrafı ağaç dizili
Vücudu toprak sızılı
Taşı Mahzuni yazılı
Bu mezarda bir garip var

M@D_VIPer
09-09-06, 17:06
Geliyor


Hele bakın şu yiğidin göğsüne
Zalımdan bir kurşun yemiş geliyor
Al bayrağı tabutuna sarılmış
"Bu toprak benimdir" demiş geliyor

Kundaktaki yavrular diri yakılmış
Çoluk çocuk hendeklere dökülmüş
Gebe kadınlara süngü sokulmuş
Kıbrıs'ı bir duman almış geliyor

Bir papazın şerri dünyayı sardı
Akdeniz'i kana yaktı,kavurdu
Bir kurtaran yok mu yavru vatanı
Bir Mustafa Kemal doğmuş geliyor

Ne güzel yakışmış bayrağın rengi
Bir vatan uğruna eylemiş cengi
Varm’ola dünyada Mehmed’in dengi
MAHZUNİ SOYUNU ÖVMÜŞ GELİYOR

M@D_VIPer
09-09-06, 17:06
Göreydim


Ah ne olur bizim köyde
Herkesi okur göreydim
Altmışı bulmuş babamda
Bir günlük fikir göreydim
Göreydim ben de güleydim

Dindiren yok mu acımı?
Süren yok mu ilacımı?
Köyden on yaşlı bacımı
Kilimler dokur göreydim
Göreydim ben de bileydim

Demeyin ki ne var bunda
Kanlı kılıç durmaz kında
Elbistan'ın ovasında
Gümüşle bakır göreydim
Göreydim ben sevineydim

Bitmez kadere inandık
İnandık inandık yandık
Hep şükürü biz öğrendik
Bir bey'de şükür göreydim
Göreydim mutlu olaydım

Sanmayın Mahzuni yandı
Ne usandı ne de caydı
Bütün fakirler doyaydı
Kendimi fakir göreydim
Göreydim gurur duyaydım

M@D_VIPer
09-09-06, 17:06
Gövdeli


Çıksam baksam Gövdeli'nin başına
Acep bizim eller görünmez m'ola
Dediler yarini eller alıyor
O'nu alan zalim sürünmez mi ola
Aman dağlar oy, sürünmez mi ola

Gövdeli gövdeli de yöre gövdeli
Her yanına baykuş gire gövdeli
O zalim yari bıraktım sende gövdeli
Aman yıkılası da pire gövdeli
Aman dağlar oy, zalim gövdeli

Gövdeli'nin başı dumanlı kurttan
Geçemem efendim ben güzel yurttan
Dediler yarini eller alıyor
Şu belalı başım da kurtulmaz dertten
Gövdeli gövdeli öte gövdeli
Boz buluta yağmur sala gövdeli

Oturup da devranımı sürmedim
Sağ yanında baykuş öte gövdeli
Gövdeli gövdeli yatan gövdeli
Derdime bin dert katan gövdeli
Ömrümün sonuna lanet ederim
Mahzuni’yi ele satan gövdeli.

M@D_VIPer
09-09-06, 17:06
Güzel Dostum


Güzel dostum aramizda senlik benlik olur mu
Neden gönlüm sarayini tarumar ettin böyle
Bilirsin ki viranede hanedanlik olur mu
Bir nefes alayim derken, bin zarar ettim böyle

Aman aman aman güzel efendim
Ikrarim sana baglidir efendim
Mevsim gitti sonbahara ulaşti
Seller suskun baglar gazel efendim

Her baharda boz bulanip, coşup coşup çagladin
Geçemedim sellerinden yollarimi bagladin
Diyari gurbete saldin, ardim sira agladin
Figani figana katip, ahuzar ettin böyle

Aman aman aman güzel efendim
Ikrarim sana baglidir efendim
Mevsim gitti sonbahara ulaşti
Seller suskun baglar gazel efendim

Hey Mahzuni sevdigimin sözünü ferman gördüm
Kuru çöllerde dolaştim, susuz degirmen gördüm
Ayaklarina yüz sürdüm, elinden derman gördüm
Kaldirip vurdun sineme, zülfükar ettin böyle

Aman aman aman güzel efendim
Ikrarim sana çok özel efendim
Mevsim gitti sonbahara ulaşti
Seller suskun baglar gazel efendim

M@D_VIPer
09-09-06, 17:06
Haci Bektaş

Bütün evren semah döner
Hü hü Haci Bektaş dost
Gök yüzünde delil yanar
Hü hü Haci Bektaş dost

Biz aciyi bal eyleriz
Hakkimiz helal eyleriz
Bize Bektaşi Can derler
Gidersek Hakka gideriz dost

Gökyüzünde uçan turna
Hü hü Haci Bektaş dost
Feryadi Şahlar Şahina
Hü hü Haci Bektaş dost

Hor olani hoşlariz biz
Hak diyerek başlariz biz
Şeytan yaklaşamaz bize
Ikiligi taşlariz biz dost

Ilimsiz yol karanliktir
Hü hü Haci Bektaş dost
Bizde küsmek yaranliktir
Hü hü Haci Bektaş dost

Mahzuni ünümüz bizim
Bulunmaz kinimiz bizim
Cahil bize dinsiz demiş
Sevgidir dinimiz bizim dost

M@D_VIPer
09-09-06, 17:07
Haci Bektaş Veli Dost


Sensiz dünyanin tadi olur mu?
Adi güzel Haci Bektaş Veli dost
Seni bilmeyenler hakki bilir mi?
Adi güzel Haci Bektaş Veli dost

Ulu dost
Canim dost

Elimi bilmezdim eli bildirdin
Yalan söylemeyen dili bilirdin
Harama çözülmez beli bilirdin
Adi güzel Haci Bektaş Veli dost

Ulu dost
Canim dost

Yunus'a yar ettin Taptuk Emre'ye
Kirk yil dagda gezdi gönül vermeye
Her can layik degil seni sevmeye
Adi güzel Haci Bektaş Veli dost

Ulu dost
Canim dost

Der Mahzuni eşigini bulayim
Yüzlerimi tozlarina dolayim
Kul eyle kapinda kurban olayim
Adi güzel Haci Bektaş Veli dost

Ulu dost
Canim dost

M@D_VIPer
09-09-06, 17:07
Haydar'ı


Kör olası kel Ömer
Nerelere verdin Haydar'ı
Geceleri yaktın canımı
Nerelere sürdün Haydar'ı

İtini bağla bari
Bir ineğim vardı yedin
Faiz cahizdir dedin
Enini sonunu bilmedin

Yaralara boğdun Haydar'ı
İtini bağla bari
Söyle Haydar'ın suçun
Yakasını yırttın niçin

Muhtar oldugun için
Kanına da girdin Haydar'ın
İtini bağla bari
Haydar yedi kuşunu

Mahzuni gördü O'nu
Kel Ömer unutma bunu
Hatırında yıktın Haydar'ın
İtini bağla bari

M@D_VIPer
09-09-06, 17:07
Hurman Vadisi


Gene mi şahlandı Hurman Vadisi
Akar boz bulanık durulur gider
Fermanımı verdi Osman Kadısı
Hakk'ın adaleti kurulur gider

Tecelli edince mülke Süleyman
Vay neye benzedi bak tatlı zaman
Yakışmaz bu dağa bu kara duman
Bozulur buludu yorulur gider

Mahzuni boş vermez dünya haline
Güzel söz yakışır tatlı diline
Dokun, vur, inlesin sazın teline
Her şeyin ahengi kurulur gider

M@D_VIPer
09-09-06, 17:07
Imam Riza

Yanmişim sultanim hilal kaşina
Gel buna bir çare bul "Imam Riza"
Dünya kurban olsun o bakişina
Gel bana bir tabib ol "Imam Riza"

Siyah kaşlarinla tatli sakalin
Usul basa bana gelsin vebalin
Sarilip abaya o tatli halin
Agzinda kapanmiş dil "Imam Riza"

Böyle bakma sultanim bana çok olur
Eger küstüysen varlik yok olur
Güzel kirpiklerin bana ok olur
Bir kere yüzüme gül "Imam Riza"

Sen bir cenazesin sen bir agitsin
Senin oglun beni deli dagitsin
Bana apaçiksin ele kagitsin
Ne olur bagrima gel "Imam Riza"

Atamam efendim fikrime yayil
Canim alsa bile benim Ezrail
Beş pençeyi "Ali Aba" bir de Cebrail
Yikmiş kanadimi gül "Imam Riza"

Mahzuni Şerif'im yedi hirsizi
Gelip giden gönlüm bulmaz arsizi
Sizler onikiyi bizler dokuzu
Sayimi rakama ver "Imam Riza"

M@D_VIPer
09-09-06, 17:07
Ince Ince Kar Yagar


Ince bir kar yagar
Fakirlerin üstüne
Neden felek inanmiyor
Fukaranin sözüne
Öldük öldük biz açliktan
Yapma agam n’olur n’olur
Adam mı ölür? Okul olunca
Yol yapılınca, çeşme olunca
Kendin bulunca, n’olur n’olur.
Sen anadan ben babamdan
Ağa doğmadık dostum
Gel beraber yaşayalım
Sanma ki sana küstüm
Yandık yandık, öldük öldük
Biz açlıktan
Yapma beyim n’olur, n’olur, n’olur.
Adam mı ölür? Yol yapılınca
Okul olunca, çeşme yapınca
Doktor gelince, mühendis gelince
N’olur n’olur n’olur n’olur.
İstanbul'un benzemiyor neden o Urfa'lara
Bir de sizler gelin bakın şu çamurlu yollara
Acıdır ki bu yüzyılda düştük biz ne hallara
İşte durum, işte yorum kızma beyim n’olur.
Öldük öldük biz açlıktan
Yapma ağam n’olur
Adam mı ölür? Asfalt olunca
Yol düzelince
Sağlık gelince
Okul olunca
İnsan gülünce
Dost sevinince
N’olur n’olur n’olur n’olur.
Mahzuni'yim duyun artık şu haykıran sesimi
Okuyun tarihi görün insanlığın hasını
Birgün siz de görürsünüz dünyanın gidişini
İşte yaşam, işte insan, işte doğa gör bunu n’olur
Bizler gördük, yapma ağam n’olur
Adam mı ölür? İnsan sevince
Karın doyunca
Sağlık olunca
Paylaşılınca
Doktor gelince
Yol yapılınca
N’olur n’olur n’olur.

M@D_VIPer
10-09-06, 00:17
İkibin Yılı


İkibin yılına doğru
Dur bakalım ne olacak
Müneccim değilim ama
Sanırım bir er gelecek

Dün gece bir rüya gördüm
Yüzümü pirime sürdüm
Bilmiyorum neler sordum
Yokluk arkada kalacak

Koyun kuzu yavrusuna
Meleyip süt verdiğinde
Ağustos'ta kızılırmak
Dönüp dönüp gümleyecek

Zelzele olacak Şam'da
Rüyam böyle dedi bana
Ben de inanmazdım ama
Tuz gölüne buz gelecek

Erciyes'ten Kayseri'ye
Dört kanatlı bir kuş konar
Kanadında bebek taşır
Bilmem kimler inanacak

Gökten mavi kar yağarken
Kırmızı güneş doğarken
Böyle rüya'dan uyanıp
Dost Mahzuni saz çalacak.

M@D_VIPer
10-09-06, 00:17
İte Bak İte-


Ademin Merihe gitme çağında
İnsanın taptığı puta bak puta
Bilirim ki dünya lezzet doludur
Karganın yediği duta bak duta

Aşıkların sözü hep enel haktır
Vallahi billahi yalanım yoktur
Onu yakasında gümüş gömlektir
Senin yakandaki bite bak bite

Ölü insanlardan keramet olmaz
Ölmüş insanlardan şefaat gelmez
Aya gidip gelmek marifet olmaz
Daha güneşten öte bak öte

Mahzuni değildir hazreti mervan
Bizden ayrı değil hak ile şeytan
Ne olursa olsun gider bu kervan
Ardımdaki üren ite bak ite


İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım

İşte gidiyorum çeşmi siyahım
Aramızda dağlar sıralansa da
Sermayem derdimdir servetim ahım
Karardıkça bahtım karalansa da

Haydi dolaşalım yüce dağlarda
Dost beni bıraktı ah ile zarda
Ölmek istiyorum viran bağlarda
Ayağıma cennet sıralansa da

Bağladım canımı zülfün teline
Dost beni düşürdü elin diline
Güldün Mahsuni'nin garip haline
Mervanın elinde paralansa da

M@D_VIPer
10-09-06, 00:17
Kayalar Kadı Olurdu


Kayalar kadı olurdu
Akıllar yaşta olsaydı
Yeşil mezar türkü söyler
Keramet taşta olsaydı

Güle bülbül konar mıydı
Öter öter bunar mıydı
Bahar çiçek sunar mıydı
Kabahat kışta olsaydı

Toprak olur ağa paşa
Gelde şu dünyada yaşa
Düşmezdi gardaş gardaşa
İstanbul muşta olsaydı

Beni gören birşey sanmaz
Dünyayı içenler kanmaz
Mahzuni'nin kalbi yanmaz
Sevdası başta olsaydı

M@D_VIPer
10-09-06, 00:17
Kerim Ağa

Ta dedemden sekiz dönüm kalmıştı
Kerim ağa niye sürdün tarlamı?
Hükümet vermişti, benim olmuştu
Kerim ağa nasıl sürdün tarlamı?

Bu nasıl adalet, nasıl terazi
Sürdüğünün mezarlıktı birazı
Yetmez mi on beş bin dönüm arazi
Kerim ağa niye sürdün tarlamı?

Merkebi, ineği çift ettim koştum
Eliminen diken yoldum, ot biçtim
Hendekler kazdırdım kuyular deştim
Kerim ağa niye sürdün tarlamı?

İki yorganımın birini sattım
Bir buçuk yatakta beş nufus yattım
Üç oğlumu bir tüfekle donattım
Kerim ağa niye sürdün tarlamı?

Mahzuni der yok mu benim gururum?
Yıllar yılı gurbet elde çürürüm
Yemin ettim artık seni vururum
Kerim ağa niye sürdün tarlamı?

M@D_VIPer
10-09-06, 00:18
Kıran Kırana


Yürü bre bol mezarlık
Her gün de varan varana
Kahrolası koca dünya
Birbirin kıran kırana

Gayrı çekemem bu nazı
Kış temsil edemez yazı
Kör olmuş insanın gözü
Gerçeği soran sorana

Mahzuni nedir bu zulüm
Kalmadı takatım halim
En sonunda vardır ölüm
Kendini yoran yorana

M@D_VIPer
10-09-06, 00:18
Kırma Beni


Aziz dostum mektup ile
Arayıp da sorma beni
Artık böyle bile bile
Hatırımdan kırma beni

Dinlemem bin söz etsen de
Anlamam kaş göz etsen de
Kılıç vurup düz etsen de
Bir kefene sarma beni

Muhabbetin sana kalsın
Benim için kuru dalsın
Yüzlerine lanet olsun
Yeter artık yorma beni

Mahzuninin dertleri var
Umurumda değil yalvar
Dünyadan ahrete kadar
Sen sen ol da sorma beni

M@D_VIPer
10-09-06, 00:18
Kirklar Semahi


Kirklar girdi meydana
Illallahsin dediler
Ondan iki cihana
Ali Şah'tir dediler

Gitti Cebrail nere
Gül açti sevenlere
Şu aleme Muhammed
Padişahtir dediler

Sanma ki gülü koydu
Birinden kirki duydu
Sorup da Muhammedi
Peşinde Ali duydu

Kapiya bir can geldi
Mürşidiniz kim dedi
Kirvem boynunu egdi
Birbirini gösterdi

Şu dedigin Pir Ahmet
Şah'lar şahi Muhammed
Birlikte bir bey oldu
Geldi Allah'i Salman

Kör olmuş kul Mahzuni
Görmemiş erenleri
Kiblegah eylemişim
Serini verenleri

M@D_VIPer
10-09-06, 00:18
Kıydık Ondandır


Bize layık bize her türlü bela
Biz bize kıyana uyduk ondandır
Hırsızı koruduk azgını sevdik
Nerde yiğit varsa kıydık ondandır

Kırk yaşlımız bilmem dedi huylaştı
Bebekler huylandı kötü toylaştı
Yerdeki toprağı aldı paylaştı
Şükür dedik hatır saydık ondandır

Mahzuni Şerif'im paylaşmak güzel
Söylerim sözümü, çalmam hiç gazel
Korku kalkar, birleşirse bir çok el
Ayrı gayrı dedik, baktık ondandır.

M@D_VIPer
10-09-06, 00:18
Kolum Nerden Aldın Sen Bu Zinciri


Ademden mi geldin Nuhtan mı kaldın
Kolum nerden aldın sen bu zinciri
Ben de bir adamdım kahpe dünyada
Kolum nerden aldın sen bu zinciri

Kimler yazdı bu yazıyı yazanı
Gönül arzetmiyor böyle düzeni
Dövülür mü memleketin ozanı
Kolum nerden aldın sen bu zenciri

Körpe yaşta layık oldum ölüme
Gücüm yetmez zalim oğlu zalime
Uyansa Atatürk Ağlar halime
Kolum nerden aldın sen bu zinciri

Ben bir ceylan idim dostluk dağında
Ben bir sümbül idim bizlik bağında
Gavur'un Merihe gitme çağında
Kolum nerden aldın sen bu zinciri

Mahzuni Şerifim başım belada
Benim gözüm yoktur cennet-i alada
Bunun için m'öldük Çanakkale’de
Kolum nerden aldın sen bu zinciri

M@D_VIPer
10-09-06, 00:18
Köyüm Köyüm


Ne uzaktır şu Maraş'a
Aman köyüm dertli köyüm
Yol bitmiyor koşa koşa
Aman köyüm yiğit köyüm

Ocakları tezek dolu
Gözlerime gider külü
Çamurdan çıkılmaz yolu
Eyvah köyüm yiğit köyüm

Avukat yer parasını
Muhtar eker merasını
Kimse sarmaz yarasını
Aman köyüm dertli köyüm

Savaş gelince köy köydür
Seçim gelince köy köydür
Ondan başka hiç bir şeydir
Aman köyüm yiğit köyüm

Aslan yoktur kürkü yoktur
Suyu yoktur parkı yoktur
Bir esirden farkı yoktur
Aman köyüm yiğit köyüm

İstanbul'un şosesi var
Gizli gizli köşesi var
Şehirlerin neşesi var
Eyvah köyüm canım köyüm

Üç candarma bir karakol
Yumurtası tavuğu bol
Ne okulu var ne düzgün yol
Eyvah köyüm yiğit köyüm

Hocaları takke bilir
Şam'ı bilir Mekke bilir
Doktor bilmez tekke bilir
Köyüm köyüm nazlı köyüm

Sırtına abalar giyer
Haklarını başkası yer
Tarhanaya şekerdir der
Köyüm köyüm yiğit köyüm

Mahzuni köye giderim
Kör oldu ağlar pederim
Elbet bir gün Allah kerim
Üzülme sen benim köyüm

Köyüm köyüm aslan köyüm
Üzülme sen yiğit köyüm.

M@D_VIPer
10-09-06, 00:19
Köyün Çobanı


Kaybetti sürüyü dağda uyurken
Derde düştü bizim köyün çobanı
Bu dağlar ovalar bizimdir derken
Derde düştü bizim köyün çobanı

Koç geldi tosladı vurdu devirdi
Kurt daldı sürüye büktü kıvırdı
Beş parmakla keçesini çevirdi
Derde düştü bizim köyün çobanı

Çoban uyandı ki sürü dağılmış
Mor koyunlar gizli gizli sağılmış
Sürünün köpeği suda boğulmuş
Derde düştü bizim köyün çobanı

Niyeti yok dönüp köye gitmeye
Yüzü tutmaz dağda nara atmaya
Yemin ettim diyor davar gütmeye
Derde düştü bizim köyün çobanı

Mahzuni der yazık oldu sürüye
Bizim çoban dönmez oldu geriye
Olan oldu akşam geldi beriye
Hapı yuttu bizim köyün çobanı.

M@D_VIPer
10-09-06, 00:19
Kurban Olduğum


Gittim Akarçay'ı seyran eyledim
Kuru toprağına kurban olduğum
Tokat'ın yaylası Almus'un özü
Yeşil yaprağına kurban olduğum

Cennetten sızarak bir göz serilmiş
Etrafına bin güzellik verilmiş
Sanki kul Hikmet'im kalkmış dirilmiş
Ala şafağına kurban olduğum

Düğün olur pehlivanlar derilir
Elele güzeller halay kurulur
Yeşil düzlüğünde çapa vurulur
Bostanı, bağına kurban olduğum

Der Mahzuni Tokat diyarı
Toprağı bal olmuş, insanı arı
Bir daha göreydim akar çayları
Taşına dağına kurban olduğum

M@D_VIPer
10-09-06, 00:19
Madenciler


Kara kuyular derindir
Burda kalır madenciler
Ücreti bir aferindir
Zehir solur madenciler

Bir de kara yüzleri var
Yaşamdan hayli uzak
Kömür gibi kadere bak
Bilmem n'olur madenciler

Grizu gelir uykuda
Nice canlar yuta yuta
Biz Cennet'te, o uykuda
Toptan ölür madenciler

Dile kolay kuyu dibi
Salınır gezer sağ gibi
Bin senelik maden gibi
Fosil olur madenciler

Yeryüzünde sevda güzel
Derinlerden selam eder
Bu dünyadan kömür gider
Duman gelir madenciler

Der Mahzuni kuyu dardır
Bize kolay o'na zordur
Bir onurlu teri vardır
Bunu bilir madenciler

M@D_VIPer
10-09-06, 00:19
Mamudo Kurban


Madem dünyaya dargınsın
Mamudo kurban niye doğdun?
Kader yolunda yorgunsun
Mamudo kurban niye doğdun?

Kurban gelir payın yoktur
Haftan yoktur ayın yoktur
Ankara'da dayın yoktur
Mamudo kurban niye doğdun?

Kim okuyup yazar seni
Rüzgar değse bozar seni
Ölsen kovar mezar seni
Mamudo kurban niye doğdun?

Adam olmasaydın neydin
Gelir miydin hiç bilseydin
Keşke doğmadan ölseydin
Mamudo kurban niye doğdun?

Akar yaşın şakır şakır
Tahta döşek takır takır
Ölüler senden rahattır
Mamudo kurban niye doğdun?

Mahzuni işin doğrusu
Öter zalimin borusu
Dayımın öksüz yavrusu
Mamudo kurban niye doğdun?

M@D_VIPer
10-09-06, 00:19
Maraş Halki


Maraş halki da yana yana ön olur
Her sinegi de bir alici kurt olur
Ben gidersem yüregine dert olur
Gardaş kalk gidelim silaya dogru

Anama dogru, babama dogru
Yoldaş kalk gidelim canana dogru
Maraş halki da yana yana ön olsun
Her sinegi bir alici kurt olsun

Böyle memlekete düşmanim varsin
Sila da bir gurbet el de bir bana
Yavru bir bana, gardaş bir bana
Anam tüfegini de direge asar

Bacim tabancani da bagrina basar
Anaya baciya gardaş mi küser
Kalk gardaş gidelim silaya dogru
Anama dogru, Sunama dogru

Kalk gardaş gidelim de canana dogru
Gardaş o daglarda daglarin mi var
Ah çekip ardindan aglarin mi var
Sanki mor çubuklu baglarin mi var

Sila da bir gurbet el de bir bana
Gardaş bir bana, canim bir bana
Sila da bir gurbet el de bir bana

M@D_VIPer
10-09-06, 00:19
Meclis


Bir meclise mihman oldum
Raslamadım bir yarana
Ne acayip dondum kaldım
Taş atarlar yalvarana

Meclisin yapısı güzel
Koltuğu kapısı güzel
Dışarda hepisi güzel
İçerde kıran kırana

Sandım ki bir savaş yeri
Adam çatlar diri diri
De ki bana hey serseri
Niye girdin bu borana

Kimi kimine bağırır
Biri kaçar beşi vurur
Kızan bir tekme savurur
Yanda uyuyup durana

Görülmemiş böyle uçar
Dokunulmaz zehir saçar
Hak'kı inkar eder kaçar
Döner el basar Kuran'a

Der Mahzuni çıkamadım
Bu cümbüşten bıkamadım
Kaşı çatık bakmadım
Kapıda kimlik sorana

M@D_VIPer
10-09-06, 00:20
Meclisi Meyhaneler


Alıştılar çalıştılar
Nutuk atıp yarıştılar
Atıp-tutup sarıştılar
Arsız-hırsız karıştılar
Meclisi meyhanelerde
Edebi çok senelerde
Dokunulmaz hanelerde
Seni böyle yapan kimler
Girdiğin viranelerde
Anadolu, Anadolu
Kan ağlıyor sağı solu
Hak yolu Çankaya yolu
Sırada kalan seferde
Dertli yüzü perde perde
Sıra beklerken kederde
Dinle bizi kulak ver de
Kızılca kıyamet kopar
Sabırın bittiği yerde
Kimi haksız, kimi haklı
İkisi de çok meraklı
Beynimizde neler saklı
İman kalmadı neferde
Bizim Ramazan askerde
Olsa idi belki derde
Derman olur idi buna
Kalan koyun gitti kurda
Mahzuni der utanmazlar
Bizleri adam sanmazlar
Tepemizdeki cambazlar
Birbirlerini gammazlar
Ettiğiniz yemin nerde
Beşiniz düşmüyor dörde
Gel utan halimiz gör de
Arabanın günahı yok
Suçun büyüğü şöförde.

M@D_VIPer
10-09-06, 00:20
Mehmet Emmi


Bir çift öküz yeter mi ?
Aha Mehmet emmi
Böyle baca tüter mi
Daha Mehmet Emmi

Çoluk çocuk uyumaz
Aha Mehmet emmi
Aç insanlar yatamaz
Daha Mehmet emmi

Bu tarla susuz tarla
Aha Mehmet emmi
Daha zorla ha zorla
Daha Mehmet emmi

On çocuk arpa yiyor
Aha Mehmet emmi
Beyler bunu bilmiyor
Daha Mehmet emmi

Mehmet emmi irezil
Deha Mehmet emmi
Vallahi yalan değil
Daha Mehmet emmi

Gidelim mahkemeye
Aha Mehmet emmi
Mahzuni Şerif geldi
Daha Mehmet emmi.

M@D_VIPer
10-09-06, 00:20
Metin

Gazeteci Metin Göktepe anısına

Çağlayanın âlemi
Çaresizin selamı
Metin'im şehit olmuş
Kana batmış kalemi

Yaz Metin'im gene yaz
Yüreciğin var olsun
Sana vuran zalimin
Kolu kökten kırılsın

Panzer gelir uzaktan
Düdüğün çala çala
Metin'im can veriyor
Gözleri dola dola

Yaz Metin'im haberin
Artık olan oldu de
Vay benim memleketim
Bak kimlere kaldı de

Mahzuni yanar ağlar
Eli kalem tutana
Hani söz vermiştiniz
Ankara’da yatana

Yaz Metin'im haberin
Yüreciğin var olsun
Sana vuran zalimin
Eli kolu kırılsın

M@D_VIPer
10-09-06, 00:20
Mezarlik


Dünya dedikleri mezarlik imiş
Bilmem ki ne zaman güldürür beni
Bir çiçegim derdim dostluk baginda
Eser cahilin rüzgari soldurur beni

Tükenmez dünyanin kara kedisi
O'nun için bitmez gönlümün yasi
Viz gelir cahilin dedikodusu
Ne korkutur ne de yildirir beni

Ayiptir Mahzuni kiliçla kama
Insan olan insan kiyar mi cana
Cehennem kükrese korkmazdim ama
Dostun bir tek aci sözü öldürür beni

M@D_VIPer
10-09-06, 00:20
Mini Etekli Kızımız


Mini etekli kızımız
Sokak sokak düğün ister
Kalça göster göğüs göster
Mini etekli kızımız

Terbiyesi bulutlarda
Hayalleri umutlarda
Babası aç kendi darda
Mini etekli kızımız

Zaten bizim hayat mini
Avrupa'ya gitti ünü
Kime sattın arı dini
Mini etekli kızımız

Soytarı mı sosyete mi?
Biz mi deli siz öte mi?
Mini tahsil Fakülte mi?
Mini etekli kızımız

Kız anaya benzemez mi?
İnsan gibi gezemez mi?
Şu entari uzamaz mı?
Mini etekli kızımız

Mahzuni yoldan çıkamaz
Sana bu şekil bakamaz
Terbiyeni halk yıkamaz
Mini etekli kızımız.

M@D_VIPer
10-09-06, 00:20
Mükremin


Koltuğunda şarap elinde kalem
Koşarak derdini yazdı yıkıldı
Son çamın dibinde yaptı bir alem
Son yudumdu çekti sızdı yıkıldı
Vay haline ahvaline
Kül başına gözyaşına Mükremin

Bir mayısta sol elini kaldırdı
Derman diye boş meydana saldırdı
Kursağını joplarınan doldurdu
Bekçiye polise kızdı yıkıldı
Koş boşuna gözyaşına
Tas başına pespeşine Mükremin

Der Mahzuni söylemiştim bin kere
Yıllar yılı kan akıyor bu dere
Karanlıkta götürdüler bir yere
Kendi mezarını kazdı yıkıldı
Vay haline ahvaline
Gözyaşına taş başına Mükremin

M@D_VIPer
10-09-06, 00:21
Nerdesin


Sana hasret, sana hayran gönlümüz
Sari saçlim, mavi gözlüm nerdesin
Bu gemi bu "Kara Deniz"
Sari saçlim, mavi gözlüm nerdesin

Kurban olam yürüdügün yollara
Kara peçe, yakişmiyor kullara
Uyan bak bizim hallara
Sari saçlim, mavi gözlüm nerdesin

Bulutlar teriden, daglar korkundan
Sarhoştur Mahzuni, senin kokudan
Bir daha gel gel Samsun'dan
Sari saçlim, mavi gözlüm nerdesin

M@D_VIPer
10-09-06, 00:21
Oy Babo


Elim kolum kelepçeli
Oy babo oy oy...
Koltuk yumuşak ağa deli
Vay babo vay vay...

İnsan ol bilime eğil
İnsan gibi herşeyi bil
Rezil olan şehir değil
Köy babo köy köy...

Cehalet aklım uçurdu
Beni yerlere geçirdi
Muhtar anamı kaçırdı
Duy babo duy duy...

Bu yol böyle gide gide
Yerimiz yoktur dünyada
Kimi hoca kimi dede
Say babo say say...

Yıkılacak yanlış giden
Bu işin nedeni neden
İnsanlığı insan eden
Huy babo huy huy...

Gel Mahzuni çağlayalım
Yönü dosta bağlayalım
Dövdün bari ağlayayım
Oy babo oy oy...

M@D_VIPer
10-09-06, 00:21
Öldürecek Zam Fakiri


Bu ne biçim adelettir
Öldürecek zam fakiri
Açlık en büyük lanettir
Öldürecek zam fakiri

Dert mi yesin fakir hamal
Aman paşam bu nasıl hal
Boynunuzdan gitmez vebal
Öldürecek zam fakiri

Fakir kimden alsın murat
Karnı açtır asık surat
Senin karnın toktur kır at
Öldürecek zam fakiri

Zam zengine dokunmaz ki
Zerrece içi yanmaz ki
Böyle millet uyanmaz ki
Öldürecek zam fakiri

Kimi duldur kimi yetim
Öyle büyüktür milletim
Taraf tutuyorsam itim
Öldürecek zam fakiri

Mahzuni bu dertler derin
Aferin bey'ler aferin
Vay haline vay köylerin
Öldürecek zam fakiri

M@D_VIPer
10-09-06, 00:21
Salman


Dostlar böyle kardaş düşman başına
Babamın başına belasın Salman
Tarlayı tapu'yu düşeşe verdin
Kumar gecesinde ölesin Salman

Yetmişlik anamın gırtlağın tuttun
Beş kardeşin bütün hakkını yuttun
Doğduğumda beni bir kıza sattın
Bu dünya da evsiz kalasın Salman

Babam'ın gözü kör yüzleri soldu
Salman'ın elinde çilesi doldu
Satmadık dört çocuk bir inek kaldı
Yürü Allah'ından bulasın Salman

Mahzuni Şerif'im yapanlar çeksin
Ağlasın gözlerin yaşların aksın
Zalimin elinden haklılar gelsin
Sen de çok çileler bulasın Salman

M@D_VIPer
10-09-06, 00:21
Sarhoş

Karlı dağlar kara bulut içinde
Yaylası hüzünlü yöresi bir hoş
Sevdalı yolcular umud içinde
Hayalin düğünü töresi bir hoş

Han sarhoş hancı sarhoş
Yolda yabancı sarhoş
El çek tabip gönlümden
İçimdeki sancı sarhoş

Bahar gelmiş Nurhak dağı otlanmış
Bizim evde bayram günü kutlanmış
Obalar dağılmış dostlar yadlanmış
Eyvah! Ayrılığın yaresi bir hoş

Mahzuni yıldızım aylar içinde
Bağlanmışım zülfü yaylar içinde
Yüzemez yunuslar çaylar içinde
Deniz vurgunun yaresi bir hoş

M@D_VIPer
10-09-06, 00:21
Satiliyor Berçenek


Duyun insanlar duyun
Satiliyor Berçenek
Berçenek benim köyüm
Satiliyor Berçenek

Aslanlar hep yiyor et
Hangi derde diyem evet
Bize baksin hükümet
Satiliyor Berçenek
Bizi korusun hükümet
Satiliyor Berçenek

Çoluk çocuk dagilacak
Yoksullar bogulacak
Bilmem ki halim ne olacak
Satiliyor Berçenek

Elbistanli çikti daga
Baktim bahçeye baga
Alir köyümü aga
Satiliyor Berçenek

Yüregim yaralidir
Bilmem agam nerelidir
Kul Mahzuni oralidir
Satiliyor Berçenek

M@D_VIPer
10-09-06, 00:21
Savulsun Gitsin


Ambargo mambargo dinleme gardaş
Gelin Amerika kovulsun gitsin
Üsleri müsleri çiksin burdan
Kendi topragina savulsun gitsin

Bu herifler senden alir haşhaşi
Morfin eder sana açar savaşi
Boşuna vurmadan gardaş gardaşi
Bir bayram davulu çalinsin gitsin

Elin gavurunu boşa çagirma
Evdeki dövüşü ele duyurma
Seni senden, beni benden ayirma
Böyle bir memleket ögünsün gitsin

Bu topraklar bizimdir bizim olacak
Amerika bela buldu bulacak
Mahzuni bagimsiz şehit kalacak
Yeter ki Türkiye'm dev olsun gitsin.

M@D_VIPer
10-09-06, 00:21
Selim

Elli yaşta bu ne hal
Daha ne Selim
Bir kız almışsın aptal
Daha ne Selim
Çiftliğinde kırk kahyalar
Sana gelme mi Yahya'lar
Selim Selim Selim Selim
Ceyhan suyu ters akmaz
Daha ne Selim
Afşin ovasın yıkmaz
Daha ne Selim
Beş yıl daha geçince de
Bu kız yüzüne bakmaz da
Selim Selim Selim Selim
Azraile gitmişsin
Daha ne Selim
Rüşvet teklif etmişsin
Daha ne Selim
Bir köyün merasını
Malın diye satmışsın da
Selim Selim Selim Selim
Mahzuni der kim oldum
Daha ne Selim
Mevsim değişti de soldun
Daha ne selim
Bu işin en sonunda da
Ahu dudu yedin belanı buldun
Selim Selim Selim Selim

M@D_VIPer
10-09-06, 00:22
Sivas Dramı


Allah Allah dost diyerek
Koştuk Sivas ellerine
Halk türküsü söyleyerek
Coştuk Sivas ellerinde

Dışarda tekbir sesliler
İçerde kara yaslılar
Tüm Sivas'ın suçu yoktur
Ama yaktı Sivaslılar

Madımak'ta şimşek çaktı
Alevler göklere çıktı
Kime kızdı, kimi yaktı
Şaştık Sivas ellerinde

Dışarda tekbir sesliler
Eli sopalı fesliler
Müslüman kanı helal mi
Ama yaktı Sivaslılar

Alev kapladı yanımız
Hak'ka ulaştı canımız
Ateşle yandı tenimiz
Taştık Sivas ellerinde

Dışarda tekbir sesliler
Eli kanlı iffetsizler
İnsan kıyar mı insana
Yazık yaktı Sivaslılar

Devlet baba, devlet baba
Ne kötülük ettik sana
Döne döne, yana yana
Piştik Sivas ellerinde

Mahzuni, tekbir sesliler
İçerde yanıyor canlar
Şeriatın içtiği kanlar
Bileniyor tüm insanlar

Tüm Sivas'ın suçu yoktur
Ama yaktı Sivaslılar.
Sivastan göklere uçtuk
Gönlümüz Hak'kı diler

Alevlerle kucaklaştı
Muhlis'ler, Nesimi'ler
Yıldız dağı toz dumanlı
Yollarımızı tutmayın

Biz bu yolun son yolcusu
Siz bizi unutmayın
Bu yol çok yolcular gördü
Gültekin'ler, Gülsüm'ler

Biz Hak'kı severek öldük
Sevmeyenler ne bilsinler.
Verdiğiniz bu duman
Sanma ki bizi boğar

Bir Pir Sultan kurban olur,
Yüzbin Mahzuni doğar,
Yüzbin Mahzuni doğar.

M@D_VIPer
10-09-06, 00:23
Softa


Bu kafirdir diye yol tefrik etme
Adamı kınamak ayıptır softa
Bildiğim mezarati mal diye satma
Hak aşikar, köre kayıptır softa

İptida Adem'e secde kılındı
Çar-anasır Adem ile bilindi
Divitten dökülen yazı silindi
Ak üstünde kara kalıptır softa

Bir kurbanın, bir lokmasın yer mi Hak
Allah neye muhtaç, söyle neyi yok
Havaya bakarsın, kuldan mı uzak
Hedefsize küfür vaciptir softa

Kıble Hicaz'daysa Muhammet orda
Ordaki Peygamber ne gezer burda
Burda da mevcutsa Kıble her yerde
O ki her kıbleye sahiptir softa

Unuttun mu yuvarlanan çobanı
Kıble hesap etme hedefi tanı
Adem Safiyullah yalan mı yani
Velagat Keramna sarihtir molla

Yunus neye döndü balık rahminde
Ondan üstün hizmet var mıdır sende
Daha Hicaz şehri yokken dünyada
Kıble ne tarafta sabitti molla

O köprüyü çoktan geçti Mahzuni
Sevgiyle tanıdım imanı dini
Derdim var efendi, neylersin beni
Gönül insanlığa aşıktır molla

M@D_VIPer
10-09-06, 00:23
Softalar


Ey Arapça okuyanlar
Allah Türkçe bilmiyor mu?
Ingilizce Fransizca
Bize hitap kilmiyor mu?

Çalişanlar geri kalmaz
Çalişmayan bir halt bilmez
Yalnizca fikirler ölmez
Peygamberler ölmüyor mu?

Bizimdir bu bahçe, baglar
Bizimdir bu yeşil daglar
Cani sag olsun softalar
Ayakkabi çalmiyor mu?

Dost gezer dostluk baginda
Biz olur bizlik daginda
Gavurun Merih çaginda
Alem bize gülmüyor mu?

Bir bülbül getirmez yazi
Yalnizca bülbül avazi
Mahzuni korkmadan sazi
Kainat'a çalmiyor mu?

M@D_VIPer
10-09-06, 00:23
Sofu


Gücenme ey sofu baba
Biz aşığız kör değiliz
Ver bir selam al merhaba
İkiliğe yar değiliz

Hudey hudey hür aşkına
Yol verin gitsin şaşkına
Adaletsiz padişahın
Canavar girsin köşküne

Adem olan adem sever
Adalete boyun eğer
Kul hakkı dünyayı değer
Biz cana kıyar değiliz

O o o o o o meyhaneci
Şarab'ın bugün çok acı
İnsanlar konar göçerler
Kimi hoca kimi hacı

Gider Kul Mahzuni gider
Gider dostu tavaf eder
Benim bildiğim bu kadar
Biz cahile uyar değiliz

Hudey hudey hür aşkına
Biz içeriz pir aşkına
Adaletsiz Hükümdarın
Ateşler düşsün köşküne

O o o o o o meyhaneci
Bugün şarab'ın çok acı
İnsanlar Kabe misali
Gelen derviş giden hacı.

M@D_VIPer
10-09-06, 00:23
Sorulmalıdır


Bizden selam olsun Süleyman beye
Bize içi dışı görülmelidir
Kanınan boğuyor gardaş gardaşı
Bizzat kendisinden sorulmalıdır
Biz balık değiliz bizi yutmasın
Önümüze kalkan kılıç tutmasın
Anadolu derler sakın çatmasın
Aklı başlarına derilmelidir
Bizim atlar kır beygire benzemez
Dağda gezer denizlerde yüzemez
Unutmasın çakal, aslan ezemez
Bizde sivri burun kırılmalıdır
Bana bu illerde Mahzuni derler
Fukarayı sever er oğlu erler
Babasının malı değil bu yerler
İnsanca bir düzen kurulmalıdır.

M@D_VIPer
10-09-06, 00:23
Şeriat


Anadolu İslamıyım çok şükür
Cihat duran şeriata karşıyım
Her güzel inancın şeriatı var
Başlar vuran şeriata karşıyım

Allah'ın elçisi sevmez kıt'ali
Çünkü bunun çok büyüktür vebali
Olur ya efendim insanlık hali
Fazla soran şeriata karşıyım

Kitaba inandım yalana değil
Öfkem namaz kılana değil
İtikadım canlar alana değil
Kök koparan şeriata karşıyım

Şeriat ilk kapı doğru gitmektir
Şeriat hak ile yolu gütmektir
Şeriat kötüyü ıslah etmektir
Yoksa her an şeriata karşıyım

Şeriatta olmaz farklı düşünce
Düşünmek gerekir bilimce fence
Geçmişten bugüne böyle mi geldik sence
Bilime karşı çıkan şeriata karşıyım

Mahzuni Mevla'yı koymaz dilinde
Çağlayıp inledim aşkın selinde
Bir kaç şeyhin, bir kaç şahın elinde
Hüküm süren şeriata karşıyım

M@D_VIPer
10-09-06, 00:24
Şeytan Yatar


Öyle bir sülb-i köpeğe çattırdı felek beni
Hak bilir ki her tüyünde yirmi bin şeytan yatar
Dev halimde kel kirpiye yutturdu felek beni
Burnunda leş kokar itin bıyığı kaytan yatar

Ayrılmaz mebusu milletin bir yudumcuk yal için
Ovuşturur pis elini ar'ında duman yatar
Pezevenklik şiarıdır para için pul için
Avradı yatmasa yere kendisi gene yatar

Böyle edepsiz çığırtkan elinde bir saz gezer
Mızrabında fitne fücur, perdesinde kan yatar
Bu doğarken kefereden ebe etmemiş nazar
Nasıl olmuş bu köpekte suret-i insan yatar

Bir bakarsın el göğsünde şah-ı merdanı anar
Göğsündeki her pamağın altında milcan yatar
Gözlerinin bebeğinde pisliğin mumu yanar
Gönlünde hara yapılmış her çeşit hayvan yatar

Böyle mülehhez ********* bulunmaz her toplumda
Yatağında ortağı var kendisi hep yan yatar
Haysiyet neyine gerek, zikri fikri dumdumda
Ayağı yerden kalkarken namusu kaygan yatar

Derim ki ey Haydar'ı sevenler koymayın bu züppeyi
Onun kılsız kafasında kaç çeşit mervan yatar
Dost meclisi ahır değil sokmayın adam deyi
Her tüyünde lanet kokar, sözünde lanet yatar

Eskaza bir mezarlıktan geçse böyle namussuz
Ağa ölüsüne kadın satmaya plan yapar
Dua biçiminde hesap yapar geçer kaygusuz
Dünyaya geç geldiğine pişman yatar

Ey Mahzuni bu yezidden uzak tut yollarını
Varmak istediğin yolda ol şah-ı merdan yatar
Yeter ki can ile sev mevlanın kullarını
Bir canını onlara ver, uğrunda bin can yatar

M@D_VIPer
10-09-06, 00:24
Tatlı Yalanlar


Bir gerçek yalanım vardır erenler
Anam yeni gelin oldu duydun mu?
Bir gasavet aldı babamı
Düğününde davul çaldı duydun mu?

Bizim köy'e kabak ektik dut bitti
Yeşil yaprağında develer öttü
Dört boynuzlu koç'lar doğuma yattı
İkiz ikiz kurtlar geldi duydun mu?
Semer vurduk serçe'lerin eğnine
Balığı bezirgan yaptık yanına
Ramazan Ağa'nin girdik kanına
Aklımızı Bayram aldı duydun mu?

Senem kadın sekseninde doğurdu
Doğan çocuk mama diye bağırdı
Bitirdi de altı kova yoğurdu
Bir dakka uykuya daldı duydun mu?

Keban'a göl yaptık dağlar sulandı
Bütün Edirne'de bağlar sulandı
Karadeniz bir sinekten bulandı
Coştu Akdeniz'e doldu duydun mu?

Mahzuni der işte böyle halimiz
Avrupa'ya köprü olur dilimiz
Arada sırada hortlar ölümüz
Her biri bir makam çaldı duydun mu?

M@D_VIPer
10-09-06, 00:24
Türk Milleti


Bitsin artik dövüş kavga
Haydi haydi Türk milleti
Çalişalim dalga dalga
Haydi haydi Türk milleti

Komşular kana bulandi
El gitti ay'a dayandi
Dünya kalkti hep uyandi
Haydi haydi Türk milleti

Çok uyuduk bunca yildir
Uyan kimligini bildir
Duracak zaman degildir
Haydi haydi Türk milleti

Gelin ile kizin ile
Her tarafta bezin ile
Tüm olanca hizin ile
Haydi haydi Türk milleti

Sen büyük millet'tin ezel
Böyle zayif durma düzel
Dilin güzel, tinin güzel
Haydi haydi Türk milleti

Hepimiz baci birader
Çalişana kimler ne der
Mahzuni Şerif beraber
Haydi haydi Türk milleti

M@D_VIPer
10-09-06, 00:24
Uyan Çoban

Uyan çoban uyan sürüde kurt var
Mor koyun yaralı kuzu perişan
Şakiler inliyor sızlıyor dağlar
Mecnun çöle dargın yazı perişan

Canavar bürünmüş kuzu postuna
Karışmış sürüye canlar kastına
Hakim defterini yazmış üstüne
Ciğer pare pare sızı perişan

Gemiler delinmiş yelkeni berbat
Zehire garkolmuş misk ile şerbet
Sanma ki dünyanın sultanı rahat
Bazan dalgın gezer bazı perişan

Uyan çoban uyku zarar getirir
Her taşın başında bir kurt oturur
Sürmeli yavruyu alır götürür
Parça parça koyma bizi perişan

Yabaniler gezer dostun bağında
Mecnun dolaşmıyor Leyla dağında
Halden hale girdim gençlik çağında
Mahzuni yan yatar sazı perişan

M@D_VIPer
10-09-06, 00:24
Uyan Halkim Uyan


Bir uykudan böyle bir ses
Duy uyan etme uyan
Uyku bir can olsa bile
Kiy uyan gardaş uyan

Uyku tembel niyetidir
Aç gözünü hayat nedir
Gittigin yol çok kötüdür
Cay uyan halkim uyan

Ateş düşmüş döşegine
Sen gene uyursun gene
Elini vicdan üstüne
Koy uyan nolur uyan

Kazanmadan yemek ayip
Insan hakki olur kayip
Tek benim sirtimdan soyup
Doy uyan yapma uyan

Uyuyanin kazanci olmaz
Insana bir vefa vermez
Bir daha Mahzuni gelmez
Say uyan dostum uyan

Yeter artik uyudugun
Sen de ögren sen de uyan

M@D_VIPer
10-09-06, 00:25
Üç Adam

Şu dünyada üç adamın işi zor
Biri korkak, biri tembel, biri mert
Benim yüreğime üç mesele kor
Biri hasret, biri vuslat, biri dert

Ağlayarak doğdu bunca gülenler
Dirilerek geldi bunca ölenler
Üç ihtiyaç duydu hasta olanlar
Biri kaldır, biri yatır, biri ört

Bak neler halketmiş Yaradan bize
Sınır koymuş gece ile gündüze
Üç eşya dünyada çok batar göze
Biri sıvı, biri yumşak, biri sert

Üç derdin geçilmez oldu önüne
Yalnız bugün kefil, yarına düne
Ömür çıkar gider üç merdivene
Biri çocuk, biri gençlik, biri kart

Adem olan üç hal ile bilinir
Elden, dilden, belden mesul olunur
Her varlığın üç ciheti bulunur
Biri öndür, biri yandır, biri art

Üç kanaldan gelir benim kudretim
Doğru sözü söyler iken ifritim
Hayatımda üç mahluka nefretim
Biri aslan, biri yılan, biri kurt

Gökyüzünde üç ışık var dolaşır
Ay güneşten, güneş aydan bölüşür
İnsan oğlu üç amaca çalışır
Biri servet, biri kudret, biri yurt

Nedir bilmem sevenlerin muradı
Acıdır tatlıdır dünyanın tadı
Yalnızca Mahzuni Şerifin adı
Kimi Türk der, kimi gavur, kimi kürt

M@D_VIPer
10-09-06, 00:25
Veli Hoca


Çok şükür ki bir insanım
Mezhep gibi pirim yoktur
Dört kitaba saygılıyım
Birinden haberim yoktur
Veli hoca,Veli hoca

Benim hakka bağlı özüm
Kıblem dört taraftır gözüm
Hoca kılmasın namazım
Ahirette yerim yoktur
Veli hoca,Veli hoca

Can bir güvercindir gelir
Gider geldiğini bulur
Beni veren geri alır
Benim bunda karım yoktur
Veli hoca,Veli hoca

Mahzuni şerif kör idi
Adı yolcuydu yürüdü
Zaten kemiğim çürüdü
Yüzülecek derim yoktur
Veli hoca,Veli hoca

M@D_VIPer
10-09-06, 00:25
Veysel Babam


Veysel babam, uyan bak şu halıma
Giydirdiğin hırka çabuk delindi
Senden bir emanet almıştım ama
Kara yüzlü hırsız giydi çalındı

Söndü gözlerimden eski ışıklar
Sırtımda bebeğim yedi beşikler
Birbirine düşer oldu aşıklar
Sazlar teller bölük bölük bölündü

Emek verip diktirdiğim bağlara
Daha koruk iken düştü bir sara
Altun aramaya çıktım dağlara
Salladım küreği tüfek bulundu

Neyleyim gidermiş huylu huyunca
Uzansam toprağa boylu boyunca
Meyhanede imam gördüm deyince
Mahzuni Şerif'im kafir bilindi

M@D_VIPer
10-09-06, 00:25
Veysel'e Mektup


Sen bu bahçelerden çok gelip geçtin
Dostlar seni unutur mu Veysel'im
Arılarla çiçeklerde inleştin
Dostlar seni unutur mu Veysel'im

Ne haktan incindin ne de incittin
Taş ile geleni gül ile ittin
Koyunu kurdunan güderek gittin
Dostlar seni unutur mu Veysel'im

Hak nurunu insanlarda aradın
Sabrı tarif ettin derde yaradın
Gönüllerde kaldın gözden ıradın
Dostlar seni unutur mu Veysel'im

Dopdoluydun gezdim dedin beyhuda
Bin göz vermiş sana Cenabı Hüda
Sen dostları unutmadın dünyada
Dostlar seni unutur mu Veysel'im

Kuru laf etmedin Mahzuni gibi
Gözünde berraktı deryanın dibi
Mustafa Kemal'in gerçek talibi
Dostlar seni unutur mu Veysel'im

M@D_VIPer
10-09-06, 00:25
Yaralı Memo


Dön dön ne gezersin
Bu dağlarda deli memo
Yorulmuş kuşa benzersin
Kanadı yaralı memo

Bu düzen böyle kurulmuş
Bu yola giden yorulmuş
Doğduğu yere kırılmış
Bilmem ki nereli Memo
Saçları hareli Memo

Uydu uydu kime uydu
Havadan bir ses mi duydu
Daha dün bizim köylüydü
Şimdi de Koreli Memo

Bu düzen böyle kurulmuş
Bu yola giden yorulmuş
Duydu göğsünden vurulmuş
Ah nasıl yaralı Memo
Vah bahtı karalı Memo

Der Mahzuni vara vara
Vardık gördük dalavara
Bey saraya sen davara
Kırmızı bereli Memo
Saçları hareli Memo

Gönlünden yaralı Memo
Dertleri sirali Memo
Kaderi karali Memo

Bu düzen böyle kurulmuş
Bu yola giden yorulmuş
Parmak izleri sorulmuş
Günahı sıralı Memo
Kaderi karalı Memo.

M@D_VIPer
10-09-06, 00:25
Yaşamaya Geldim


Yaşamaya geldim ben de dünyaya
Elimden kolumdan bağlama beni
Komşular gidiyor yıldıza aya
Dağların başında eğleme beni

Körpecik aklımı kandırma boşa
İnsanlar benzemez beyinsiz kuşa
Avareyim diye etme temaşa
Bir dilim ekmeğe bağlama beni

Mahzuni nedendir geri kaldığım
Hakkın olmayanı çalıp aldığın
Kimse bilmez kimin nasil olduğun
Hastayım götürün sağlama beni

M@D_VIPer
10-09-06, 00:25
Yazik Dünyaya


Her yani barut kokuyor
Yazik oldu dünyamiza
Sulari zehir akiyor
Yazik oldu dünyamiza

Şu daglari erittiler
Denizleri çürüttüler
Tüm yeşili kuruttular
Yazik oldu dünyamiza

Mahzuni dönmez sözünden
Sinirsiz dünya özünden
Ayri ayri irk yüzünden
Yazik oldu dünyamiza

M@D_VIPer
10-09-06, 00:26
Yigitler


Dogudan batiya bir ses yükselir
Yigitler, yigitler bizim yigitler
Gavur daglarindan Dadallar gelir
Yigitler, yigitler bizim yigitler
Yigitler, yigitler bizim yigitler
O'nu bilir Binbogalar, ceritler

Alni çizgi çizgi, zafer oyuklu
Anasi aglamiş öfke yayikli
Elinde dirgeni kara biyikli
Yigitler, yigitler bizim yigitler
Bizim yigitleri bilmiyor itoglu itler
O'nu bilmeyen şu ugursuz bit'ler
Yigitler, yigitler bizim yigitler

Karşidan geliyor elinde dirgen
Sirti yirtik omuzunda yorgan
Yakti anamizi zalim kemirgen
Yigitler, yigitler bizim yigitler
Yigitler, yigitler bizim yigitler
O'nu bilir Binbogalar, ceritler

Mahzuni Şerif'im yigit yavrusu
Anadolu'sundan yoktur kaygisi
Sizin degil beyler işin dogrusu
Yigitler, yigitler bizim yigitler
O'nu bilmeyen şu ugursuz bit'ler
Yigitler, yigitler bizim yigitler

M@D_VIPer
10-09-06, 00:26
Yine Bahar Geldi


Yine bahar geldi Yaradan
Bilmem niye yaprak açmaz güller oy
Karlı dağlar kalkmadıkça aradan
Korkarım ki dosta ermez yollar oy

Ne dağı var, ne ormanı, çınarı
Ne bağı var, ne bostanı, pınarı
Kimse bilmez gizli gizli yananı
Ah derdini dökemeyen kullar oy

Kimi murat almış gezer salınır
Kimi yaralanmış bağrı delinir
Bir gün dünyadan adım silinir
Hani bizim Mahzuni' miz derler oy

M@D_VIPer
10-09-06, 00:28
Yuh Yuh


Uzaktan yakından yuh çekme bana
Sana senin gibi baktım ise yuh
Efendi görünüp bütün insana
Hak'kın kullarını yıktım ise yuh

Ben hoca değilim muska yazmadım
Ben hacı değilim Arap gezmedim
Kuvvetliyi sevip zayıf ezmedim
Namussuza boyun büktüm ise yuh

Ne demek efendim bey ve amele
Fakir soymak yakışır mı kemale
Rüşveti hak bilip her dakka hile
Yapıp yapıp kafa çektim ise yuh

Bu kadar milletin hakkın alanlar
Onları kandırıp zevke dalanlar
Diplomayla olmaz hakim olanlar
Suçsuzun başına çöktüm ise yuh

Mahzuni'yim benden başlar asalet
Asiliğe paydos bey'e nihayet
Şu insanlık derde girerse şayet
O'na yar olmaktan bıktım ise yuh

Yuh yuh soyanlara, soyup kaçıp doyanlara
İnsana kıyanlara, yazık şu uyuyanlara

M@D_VIPer
10-09-06, 00:29
Yürü Bre Osmanlı


Yürü bre Osmanlının ovası
Dağlarına çadır kurulur bir gün
Kolay mı dağıtmak yiğit yuvası
Bunların hesabı sorulur bir gün

Kapısı uşaklı beyler nic’oldu
Yeyip de içtiğin köyler nic’oldu
Omuzunda oklar yaylar nic’oldu
Korkarım ki yaylar gerilir bir gün

Ağlama Mahzuni yiğit ol n’olur
Her akşamin sonu sabahla gelir
Sanma ettiklerin yanina kalir
Sana da bir çorap örülür bir gün

M@D_VIPer
10-09-06, 00:29
Yürü Bre Yürü

Yürü bire yürü Mervanın dölü
Alemi ardından güldür de kurtul
Bir gün sorar sana Muhammet-Ali
Adamsan kendini bildir de kurtul

Başıma belalar getirmedin mi?
Gizli gizli ömrüm bitirmedin mi?
Köşkünü ben yaptım oturmadın mı?
Bari sarayımda çıldır da kurtul

Ben ayrı kalamam gül yüzlü dosttan
Haraç aldın ağzımdaki nefesten
Üzülerek yaptım bağ ile bostan
Senin gibilere yoldur da kurtul

Bir kara kargasın gezme bu bağda
Rezil ettin beni senden ziyade
Eğer hıncın inmediyse dünyada
Mahzuni Şerif 'i öldür de kurtul.

M@D_VIPer
10-09-06, 00:29
Yürüdü


Gittim mahkemeye arzuhal için
Bey dedi boynunu büktü yürüdü
Bir küfür yedi ki oldu o biçim
Şey dedi boynunu büktü yürüdü

Çekti topukları kahveye vardı
Çürük tabakadan bir tütün sardı
Niceden sonraya garson çağırdı
Çay dedi boynunu büktü yürüdü

Babası yaslandı durdu duvara
Çoban gidiyordu ulu davara
Şöyle döndü baktı apartmanlara
Vay dedi boynunu büktü yürüdü

Gidemedi kaldı kendi yolunda
Kimse yoktu baktı kendi halına
Velhasıl birkaç beyin dölüne
Bey dedi boynunu büktü yürüdü

Mahzuni gerçeği bulmalı insan
Savaşlar olmasın dökülmesin kan
Eğitim kültürle uyansın her can
Aydınlık başını dikti yürüdü

ㄈΣZλŁı
10-09-06, 18:58
éllériné sağlık.. çok harika olmuş

erkan52
11-12-06, 03:17
çok saol kanka

BLaCK SeM
12-12-06, 18:17
Sagolasın Ellerin Dert Görmesin :)

aysin
31-01-07, 00:49
Tüm deyişlerini bir araya getirip bizlere sunduğun için emeğine sağlık kanka.

.

papaz
01-06-07, 22:27
Çok saol

2rgut
15-11-07, 19:23
saolun