PDA

View Full Version : Türk Telekom özelleştirildiAUTO MUSIC GARAGE
01-07-05, 23:41
:42: VATANIMIZI RESMEN SATIYOLAR KANKALAR :sinir :sinir
Türk Telekom ihalesini 6 milyar 550 milyon dolarlık teklifle Öger Telekom kazandı. Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin blok satışı ihalesinin nihai pazarlık görüşmelerinde en yüksek teklifi 6 milyar 550 milyon dolarla Oger Telecoms Ortak Girişim Grubu verdi. 5.9 milyar dolar baz fiyatla başlanan ihalede diğer firma olan Etisalat, 6 milyar 500 milyon dolarda kaldı. Özelleştirme Yüksek Kurulu ve Rekabet Kurulu'nun onayı alınacak ihale sonucu, Bakanlar Kurulu onayının ardından kesinleşecek.

Halkbank Genel Müdürlüğü'nde devam eden Türk Telekom ihalesinde nihai pazarlık görüşmelerinde, en yüksek teklifi veren iki Ortak Girişim Grubu ile yapılan birebir görüşmeler sonunda ihaleyi Öger Telekom kazandı. İhale Komisyonu, müşterek pazarlık görüşmelerinde 5.9 milyar dolarlık bir baz fiyat belirledi. Artırım aralığı ise 50 milyon dolar olarak belirlendi. Müşterek pazarlık görüşmelerinin dördüncü turunda Etisalat Ortak Girişim Grubu 6.3 milyar dolar teklif yaptı. Oger Telecoms Ortak Girişim Grubu ise 5 dakika düşünme süresi istedi. Beşinci turda ise Oger Telecoms Girişim Grubu 6 milyar 450 milyon dolar teklif verdi. Bu teklifin ardından bu kez, Etisalat Ortak Girişim Grubu düşünmek için süre istedi. Sürenin ardından Etisalat Ortak Girişim Grubu, 6 milyar 500 milyon dolar teklif verdi. Öger Telekom Ortak Girişim Grubu düşünmek için süre istedi. Sürenin ardından Öger Telekom Ortak Girişim Grubu 6 milyar 550 milyon dolar önerdi. Son teklif üzerine Etisalat grubu değerlendirme için süre istedi. Sürenin ardından Etisalat Ortak Girişim Grubu ihaleden çekildi. Bunun üzerine Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Öger Telekom Ortak Girişim Grubu'na teklifi artırıp artırmayacakların sordu. Öger Telekom Ortak Girişim Grubu teklifi artırmadı, son teklif 6 milyar 550 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylece Türk Telekom'un yüzde 55 hissesine en yüksek teklif veren firma Öger Telekom Ortak Girişim Grubu oldu. İhale sonucu Öger Telekom'un teklifinin toplam değeri 11.9 milyar dolara ulaştı.

Özelleştirme İdaresi ve İhale Komisyonu Başkanı Metin Kilci, müşterek pazarlık görüşmelerine geçilmeden önce verdiği bilgiye göre, satış bedeli peşin ödenirse, yüzde 5 oranında indirim yapılacak. Kilci, satış bedelinin vadeli ödenmesi durumunda ise, satış bedelinin yüzde 20'sinin peşin, kalan miktarın 5 yıl vadede eşit taksitlerle ve libor + yüzde 2.5 oranında faiz uygulanarak alınacağını kaydetti. Vadeli satışta, satış bedelinin bir taksidi ve faizi tutarında banka teminat mektubu talep edilecek. Kilci, ihale sonrasında yaptığı açıklamada ise, ihale sonuçlarına ilişkin rekabet kurulu görüşü alınacağını ve Bakanlar Kurulu onayına sunulacağını ifade ederek, imzalanacak hisse sözleşmesi ile taraflar arasındaki imtiyaz sözleşmesini görüş alınmak üzere Danıştay'a gönderileceğini belirtti. Danıştay onayı sonrası grup ile hisse devir ve satış sözleşmesi imzalanacağını kaydeden Kilci, ihale sonucunun Bakanlar Kurulu onayı sonrasında kesinleşeceğini belirtti.

"TÜRK HALKININ ÇIKARINI KORUYACAĞIZ"

İhaleyi kazanan Öger Ortak Girişim Grubu adına açıklama yapan sözcü Muhammed Hariri, Türk Telekom'un Türkiye'deki ilk yatırımlarından biri olduğunu belirterek, ortağı Telecom Italia'ya ve danışmanlarına teşekkür etti. Taksitli ödeme yapmayı düşündüklerini kaydeden Hariri, Türk halkının çıkarını koruyacaklarını, şirketin karlılığını sürdürmeyi hedeflediklerini kaydetti.

İhaleyi kazanan Oger Telecoms'un ana hissedarı Saudi Öger, Telecom Italia ile ortak. Öger Telekom Ortak Girişim Grubu'nda Öger Telecoms lider, Telecom Italia ise azınlık hisse sahibi olarak yer alıyor. Öger Telecoms'un, operasyonel ve teknik konularda danışmanlığını İngiliz British Telecom'un (BT) uluslararası danışmanlık kolu BT Telconsult yürütecek. Oger ve BT Telconsult sabit hatları, Oger ve Telecom Italia ise GSM operasyonunu yöneteceği öğrenildi.
İhale sonucunda toplam değerde verilen fiyatın 11 milyar 909 milyon doları bulduğu Türk Telekom ihalesine Koç Holding-Carlyle Grubu'ndan oluşan Koç Holding Ortak Girişim Grubu, Oger Telecoms Ortak Girişim Gurubu, Etisalat Ortak Girişim Grubu ve Turktell Ortak Girişim Grubu teklif vermişti. Tekliflerin açılması sonrasında en yüksek fiyatı öneren Etisalat ve Oger'le pazarlık yürütüldü. Telekom'un yüzde 55'lik bölümünün blok satışı için yapılacak olan ihalede nihai ortaklık yapısına ilişkin taahhütler, son teklif tarihi olan 17 Haziran Cuma günü verilmişti. İhalede son teklif süresi ise 24 Haziran Cuma günü sona ermişti.

2004 yılı itibariyle abone sayısı 19 milyon 125 olan Türk Telekom'un 55 bin 794 personeli bulunuyor. 2004 yılında 11.2 katrilyon lira ciro gerçekleştiren Türk Telekom'da net gelir 8.6 katrilyon lira. 5 katrilyonluk toplam gideri olan Türk Telekom'da net kar ise 2.1 katrilyon lira.

Bakan Yıldırım'dan Telekom açıklaması

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bugün yapılan Telekom ihalesinde verilen son rakamın Bakanlar Kurulu'nda belirlenen muammen bedelin üstünde olduğunu söyledi.

Van'da düzenlenen Denizcilik ve Kabotaj Bayramı törenleri sonrası gazetecilerin Telekom ihalesi ile ilgili sorularını cevaplandıran Bakan Yıldırım, geçtiğimiz 24 Haziran tarihinin, Türk Telekom ihalesinde tekliflerin son günü olduğunu, 4 konsorsiyumdan teklif geldiğini hatırlattı. Bu 4 konsorsiyumun teknik zarflarının önce Değerlendirme Komisyonu'nca açılıp değerlendirildiğini ve bunların tamamının teknik yeterlilikten geçtiğini belirten Yıldırım, "Bu konsorsiyumlar iş planlarıyla teknik yeterlilikten geçtiler. Gerekli 75 puanın üzerinde puan aldılar. Daha sonra değerlendirme komisyonu fiyat tekliflerini Cuma günü açıklanacağını ve en yüksek iki teklifi veren firmanın pazarlığa davet edileceğini söyledi ve bugün 10.30'da teklifler açıldı. En yüksek teklifi veren 2 grup pazarlığa davet edildi ve kaç tur pazarlık bilemiyorum pazarlıktan sonra en son ulaşılan rakam 6 milyar 550 milyon ABD doları oldu. Tabii ki iş burada bitmiyor. Bundan sonraki süreç Değerlendirme Komisyonu raporunu tamamlayacak ve bir karara varacak. Verilen o karar bakanlığımız tarafından Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Bakanlığımız sunduğu kararı bakanlar kurulu kabul edebilir, kabul da etmeyebilir. Süreç süreç devam ediyor" dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bir gazetecinin 'Arzulanan bir rakama varıldı mı?' sorusuna karşılık olarak da, "Şimdi en son gelinen rakam bizim yine ihale öncesi Bakanlar Kurulu tarafından belirlediğimiz muammen bedelin oldukça üzerinde. Tabii arzulanan bedel yarışmaya katılanların oluşturduğu bedeldir. Bedel bu şekilde oluşmuş, ülkemiz için hayırlı olur inşallah" şeklinde konuştu.

kaynak: mynet haber

Avril
02-07-05, 08:38
Noluyo ya! :42: Az önce Ermenilerin Atamız'ın resmini kullanarak yaptığı saygısızlığı okudum, sinirlerim tepeme çıktı. Şimdi de bu! :sinir Noluyo ülkemize? Hakkaten göz göre göre satıyorlar vatanımızı, parça parça.. :( ''Aman canım nolcak, altı üstü bi özelleştirme, dünyanın sonu değil ki'' demeyin. Bugün Türk Telekom satılıyorsa yarın kimbilir neler satılır bi düşünün! :sinir :42:

Kanka Bot
02-07-05, 09:20
kişisel goruşum ozelleşmesı ıyı oluyor bu sayede aksayan sorunlar giderılıyor koklu değişiklikler yapılıyor yurt dışına satışı sorun edılıyor gorduk petrol ofısı satıldı halı ortada mılyarlarca doalr borç durmadan ertelenıyor !!! Ozelleştirilen sektorlere fabrıkalara bakın hepsı ılerleme içerisinde bence ozelleştırılmesı zarar değil hiç bir zaman...

AUTO MUSIC GARAGE
02-07-05, 13:26
oda senin görüşün ama çok mantıklı düşün hiç bir zararın olmayan bir malını ve hatta sana gelir getiren en büyük işini sen satarmıydın yada başkasına verirmiydin türk telekom yada bazı çok iyi geliri olan şirketler hiç bir zaman zarar etmemişdir etmezde hortumlanmadıkça hiç birşey olmaz
(devletin gelir kaynakları bittiğinde sizce nereden gelicek bu değirmenin suyu vergi vergi olacak ve yine bizim sırtımızdan çıkacak)

BéRK
02-07-05, 17:04
malesef yavas yavas benligimizi kaybediyoruz

dead_blow
02-07-05, 19:19
bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete :(

yakisikli82
02-07-05, 19:22
Bencede ozellestirme olumlu devletimiz icin tabiki degerinden ucuz satilmadigi surece...Uyuz oluyorum Acikcasi kamu kurulusunda calisip devletin maasini alipta gorevi is yapmak olupta kendini mudur edasinda goren insanlara...Daha iyi hizmet icin ozellestirme diyorum

romeo1881
16-03-07, 19:45
vatanın satıldı filan yok ! faiş fiyatlarla türk halkını soymaya devam ediyordu.telekomun biraz içine girenler orada ne dolapların döndügünü cok iyi bilirler.hantal bir yapı adam kayırmacılıgın bini bin para ve maşını hak etmeyen saygısız yönetiçiler vs vs.bu yapının bozulması sadece bu kurumun satılmasıyla aşılabilirdi.çünkü özel sektör calışmayana hakkı olmayana para vermez calıştırmaz !

chipci
17-03-07, 04:00
vatanın satıldı filan yok ! faiş fiyatlarla türk halkını soymaya devam ediyordu.telekomun biraz içine girenler orada ne dolapların döndügünü cok iyi bilirler.hantal bir yapı adam kayırmacılıgın bini bin para ve maşını hak etmeyen saygısız yönetiçiler vs vs.bu yapının bozulması sadece bu kurumun satılmasıyla aşılabilirdi.çünkü özel sektör calışmayana hakkı olmayana para vermez calıştırmaz !

bravo kanka aynen dedigin gibi...:bravo:

ShadoW_StrikE
18-03-07, 06:20
ya ne olursa olsun. kankalar telekom hafife alınamaz. ülkenin iletişim tekeli başkasının elinde olursa herhangi bir olağanüstü durumda (savaş vb.) neye ne kadar güvenebilirsiniz??

yaĸaмoz
18-03-07, 07:13
özelleştide bu düşük hizmet kalitesi ne olcak yine aynıııı

System666
18-03-07, 19:02
Satıldığı fiyat tüm türkiyeyi dolaşan telefon kablolarını bile karşılamıyor. Kendi paramızla yabancıların dinlemesine bıraktık görüşmelerimizi.

Helal RTE çalışmalarını destekliyoruz...

romeo1881
19-03-07, 20:50
arkadaşlar tamam sattılar ama orada görev yapan yine türk milletinin evladı garip nedenlerle olayın dışına cıkıyorsunuz :D

rehber_
20-03-07, 01:54
ya ne olursa olsun. kankalar telekom hafife alınamaz. ülkenin iletişim tekeli başkasının elinde olursa herhangi bir olağanüstü durumda (savaş vb.) neye ne kadar güvenebilirsiniz??

haklıısn bu konuda sana hak veriyorum

nedne ülke kendi ekmegini satti zaten telekom un yıllık kazanci 1.milyar doların üstünde adamlar üstüne üstlük bide hazir alt yapiya kondular masrafsız ee ne olur diyim 5 yada 6 yilda parasini zaten çikarirlar ve işte böle adamlar istediği gibide zam yaparlar satin bakalim yabacilara sonra ne yiyceksiniz bugün telekom telefon ülkenin beli sirti ya maliye bakani çıkmiş satarimda ederim de yazik ya bu ülke toprakları ATALARIMIZIN kanıyla sulandi bizlere daha rahat gelecekler için bu kanlar boşa akmadi elbette maliye bakani bunun hesabini çok kötü vercek..

BuRaK_H
21-03-07, 06:10
türkiyenin en çok kar yapan kamu kuruluşunu satmalarını hala aklım almıyor..telekomun ekmeğini yiyen bir aileden geliyorm, herşey çok iyiydi adeta sebepsizce sattılar telekomu..okadar isyan falan edildi kimse tınlamadı...ister globalizm diyin ister kapitalizm diyin özelleştirmeyi iyi gösteremezsiniz..eğer öyle olsaydı abdnin kendisi özelleştirmez miydi kamu kuruluşlarını!!!

AKSU46
03-04-07, 10:29
kocaaaaaaaa yalaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaannnnnnnnnnnn

menejer66
19-04-07, 21:50
daha nereye kadar gidecek bu. Sorunun üstüne gitmek yerine neden sorunu kökünden hallediyolar anlamıyorum bende bi özelleştirme magduru olarak özelleştirmeye karşı degilim ama bu tür bi özelleştirmeye karşıyım. Tamam hak veriyorum kitlerde bir sürü yolsuzluk var ama zaten vuran vurmuş voleyi neden bu vurgunların faturası üç kuruş maaşla çalışan emekçiye kesiliyo neden üst kademedekilere bişey yapılamıyoda alt kademedekiler eziliyo ikinci bi husus özelleşen kurumların hepsi yok pahasına satılıyo küçük bi örnek vereyim benim çalıştıgım eski kurum örnek veriyom 100 liraya satıldı satıldıktan bir yıl sonra satın alan şirket aldıgı kurumun % 51 ini 300 liraya başka bir kuruma satıyo yani devlet 600 liralık kurumu 100 liraya satmış oluyo zaten o 100 lirayıda adamlar devletten alıp tekrar devlete veriyo yani nerdeyse bedavaya alıyolar üçüncü husus avrupada özelleştirme var diyolar evet haklılar hatta onlar bizden daha hızlı bu konuda ama adamlar birincisi malı degerinden satıyo ikincisi adamlarda işsizlik sorunu yok üçüncüsü adamlar özelleştirmeyi yapmadan önce alt yapıyı yapıyo yani kimse magdurda olmuyo vurgunda vuramıyo ama bizimkiler yangından mal kacırır gibi hurraaa satıyoruz diyolar ellerine yüzlerine bulaştırıyolar ya özelleştiremiyolar yada özelleştirdikleri yerlerdeki çalışanları perişan ediyolar dayısı olan yine pacayı kurtarıyo olmayan ya ortada kalıyo yada başka bir kuruma geçip asgari ücretin biraz üstünde bi ücrete kıtkanaat geçinmeye çalışıyo.Buna göre özelleştirme yapılması dogrumu yanlışmı yorum sizin

kahpe felek
21-04-07, 08:41
Özelleştirmeye imza atan devlet büyüklerine yazıklar olsundiyorum

tuni.06
21-04-07, 08:46
vatanın satıldı filan yok ! faiş fiyatlarla türk halkını soymaya devam ediyordu.telekomun biraz içine girenler orada ne dolapların döndügünü cok iyi bilirler.hantal bir yapı adam kayırmacılıgın bini bin para ve maşını hak etmeyen saygısız yönetiçiler vs vs.bu yapının bozulması sadece bu kurumun satılmasıyla aşılabilirdi.çünkü özel sektör calışmayana hakkı olmayana para vermez calıştırmaz !

arkadaş zaten çok güzel açıklmış ülkenın bir yere gittigi falnda yok :Peureux06