PDA

View Full Version : Sahte balların isimleri belli oldu

dosuit
23-05-05, 10:57
Sahte balların isimleri belli oldu Tarım Bakanı Sami Güçlü standartlara uymayan üretim yapan bal markalarını tek tek açıkladı. Ancak bazı marketlerde halen bu ballar raflarda rahatça satılmaya devam ediyor. İşte sahte balların isimleri...
Aylardır devam eden sahte bal tartışmalarının ardından Tarım Bakanı Sami Güçlü, şirketleri tek tek açıkladı. Söz konusu şirketlerin listesi Tarım Bakanlığı'nın internet sitesine de konarak, "izinsiz üretim yapan şirketler, naftalini yüksek oranda bulunan ballar, gıda kodeksine uymayan şirketler" listeler halinde teşhir edildi. Bakanlık teşhir etti ama, ne yazık ki listede bulunan bazı ballar market raflarını süslemeye devam ediyor. Bakanlığın gıda kodeksine uymayan üretim yapmakla suçladığı Binbirçiçek Balı maalesef raflarda halen duruyor.

ALIRKEN DİKKAT

Dün Bakan Güçlü'nün açıklamalarının ardından Beşiktaş civarındaki marketleri tek tek dolaşarak piyasadaki balları kontrol ettik. Migros, Gima, Tansaş, Diasa, Kaya Market, Kopuzlar ve İsmar'ı dolaştıktan sonra gördük ki İsmar ve Tansaş'ta ne yazık ki Binbirçiçek Bal halen satılmaya devam ediyor. Gima'nın da internet üzerinden alışveriş sitesinde Binbirçicek Bal satışı sürüyor. Konu ile ilgili fikirlerini aldığımız müşteriler, sahte bal konusunda marketlere de büyük bir sorumluluk düştüğünü ifade ederek, "Biz bir bakıma marketin adına da güvenip buradan alışveriş yapıyoruz. Üretim standartlarına uymayan malları marketler de kesinlikle alıp raflarına koymamalı. Bu mallar mutlaka toplatılmalı" diyorlar.

DENETİM SÜRÜYOR

Konu ile ilgili görüştüğümüz Tarım Bakanlığı yetkilileri internet sitesinde adı geçen markaların satıldığı yerlerin Tarım İl Müdürlüklerine bildirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Denetimlerimiz halen sürüyor. Halen numüne toplamaya devam ediyoruz. Olumsuz sonuçlananları açıklayacağız, uyarıları dinleyip gerekli tedbirleri alanlar da bu listeden çıkarılacak" dedi.

5 Şirket savcılığa sevkedildi

2005 yılında toplam 8 bin 115denetim yapan Tarım Bakanlığı,356 ürünü analize gönderdi. Bun-ların 137'si olumsuz çıktı. Bununüzerine bakanlık 21 bin 285 kilobala el koydu, 5 şirketi de savcılığa sevk etti. Bakanlık Hacet Gıda, EminGıda, Besice, Gıyasettin Yücel,adlı şirketlerin ürettiği ballardanaftalin oranını yüksek buldu.29/1 maddesi gereği savcılığa suçduyurusunda bulunan bakanlıkmalları da toplattı.

Bu balları alırken dikkatli olun

* Kayserioğulları, Besice: Teknik ve hijyen yetersizliği nedeniyle faaliyetten men edildiler.

* Hazır Gıda: Üretim izinsiz glukoz ürettiği tespit edildi.

* Binbir Çiçek, Apa Bal, Kozan Bal Tarım Satış Kooperatifi, Hacet Gıda, Metsa Tarım, Özbal Gıda, Yimpaş Yıldırım, Çamlıbel Gıda, Hancı Aracılık, Doğa Şekerli Ürünler, Giran Arı Ürünleri, Arı Bal Ticaret, Birtat Bal, Hobim Bal, Manavlar Gıda, Merter Helva: Türk Gıda Kodeksine uymadıkları tespit edildi.

* Omak, Albayrak Kuruyemiş, Misel Şekerleme, Öncü Market, Marka Market, Star Market, Yunus Besin, Bahçesayar Balçısı, Vanlıoğlu Besi, Sarmaşık Besin Merkezi, Cevher Bal, Fatih Bal, Balcı Çetin, Sıhhat Bal, İstek Mevsim, Cihan Tic, Erden Tic, Özçiçek Bal, Dilek Şarküteri, Nar Besin, Ayanlar Besin, Barla Bal, Natürel Şarküteri, Şahin Bal, Kıvanç Besin, Nar Besin, Balcı Kamil, Yıldız Besin, Kaya Besin, Sözler Besin, Şahin Bal, Yavuz Bal, Mevlüt Yavuz, Derman Balları, Yüksel Ticaret, Kaplaner Bal ve Gıda, Altınbal, Arıbey: Üretim izinleri yok.

Kanka Bot
23-05-05, 15:37
bin bir çiçekten beklemezdim

Kanka Bot
23-05-05, 15:58
Bu ne sorumsuzluk ya piyasada sağlam bal yommuş kardeşim..
NErde yaşıyoruz hala akıl sır edrdiremıyorum ya insan hayatı bu kadarmı ucuz
yazıklar olsun...

aydınlattığın için isağol kanka

omercemil
25-05-05, 11:36
Besice ve binbirçiçek ankara cebeci demirlibahçe abidinpaşa civarındaki birsürü markette hala satılmakta

Scardsdale
25-05-05, 11:54
ama "binbircicek" konuyla ilgili gazetelere acıklama yaptı ve reklam yayınladı.. hatta reklamında TSE'den alınan "sağlığa uygundur" belgesini de gosteriyordu... :)

kankalar isin özü; piyasada "binbircicek" markasıyla satış yapan iki tane firma varmıs. isin kotusu etiketleri falan da cok benziyor birbirine.

saglıklı bal üreten firma simdi büyük bir reklam kampanyasına hazırlanıyormus. cünkü yurtdısından aldıkları sayısız kaliteli üretimle ilgili ödülleri varmıs. diger firmayı da hemen mahkemeye vermisler ve ciddi tazminat talepleri olmus...

nasıl ayırt edecegiz derseniz saglıklı bal üreten firma etiketini, herseyini degistiriyormus....bir süre bence hepsinden uzak durmak lazim.

en iyisi petek bal diyorlar.... hem saglıklı hem de ückagıt daha zor....

EsaD_03
25-05-05, 13:15
balındamı sahtesi çıktı!!!

dosuit
25-05-05, 13:22
balındamı sahtesi çıktı!!!
SEN NERDE YASIYOSUN ARKADASIM BURASI TÜRKİYE

ultraaslan82
25-05-05, 20:08
ya bu ballar buyuk marketlere de giriyor mu ?

yani ona göre olmazsa yemeyiz kardeşim....................

erhangulsum
25-05-05, 21:20
yaw bu binbir çiçek bal'ın en çok izlenen tvlerde reklamları vardı, namussuzlara bak ya. reklam almadan niye kontrol etmiyo bunlar da?

OrCuN23
25-05-05, 22:23
yahu burda saglam bal yokki benim bildigim bütün isimler burda:D:D

ultraaslan82
25-05-05, 22:56
ya bu oyun olabilir

çamur at izi kalsın..................

Kanka Bot
26-05-05, 10:19
yanlız sağlık bajkanlığı açıklama yaptı bazı ısımlerı karıştırmışlar ve sektorun en kalıtelı fımalarınıda yayınlamışlar yanlışlıkla bin bir çiçek gibi...

Scardsdale
26-05-05, 10:25
evet kanka bende onu yazmaya calistim. iki tane binbir cicek isimli firma varmıs...problemli olan bizim raflarda gordugumuz "binbircicek" degilmis.

ortamcı16
26-05-05, 10:56
http://niceroom.sitemynet.com/mynet_resimlerim/imag0002.gifhttp://niceroom.sitemynet.com/mynet_resimlerim/imag0001.gifhttp://niceroom.sitemynet.com/mynet_resimlerim/imag0002.gif

:okay: Yaaaan ne önemi var yeee gitsin ismine bakmaya yee gitsin.... ama yinede bizi aydınlattığın için saol :okay:

coskun99
27-05-05, 13:08
insanın sahtesi yapar sahte balı