PDA

View Full Version : Ayakta ihtiyaç gidermenin sonucu

SpArKy_CAPON
19-03-06, 18:39
Arkadaşlar ayakta tuvalet ihtiyacının giderilmesi uygun değildir çünkü peygamber efendimiz (s.a.v) idrardan sakının,kabir azabının çoğu ondandır buyurmaktadır, ayakta görülen ihtiyaçta üstümüze sıçrayan idrar Allah muhafaza kabir azabımıza neden olabilir. Aynı zamanda sağlık açısından ayakta idrar prostat hastalığına neden olmaktadır.

veliiz
20-03-06, 13:48
kanka katılıyorum. bunun kanıtı da insanlar üzerinde geyet açık şekilde belli 35-40 yaşını geçince prostat olmaya başlıyorlar.
bunu tıpta kanıtladı.Dinende caiz değil.
ZATEN İSLAM YASAKLAMIŞSA MUTLAKA VARDIR BİR HİKMETİ.

linkinpark
20-03-06, 13:54
ewt daha oncede duymustum bunu.saol yınede

teslaxxx
20-03-06, 17:17
Evet kesinlikle böyle yapmayın kankalar

ogetay
26-03-06, 02:14
bunu okuduğum iyi oldu, bundan sonra yapmam.

cuno 00
26-03-06, 02:28
Arkadaşlar ayakta tuvalet ihtiyacının giderilmesi uygun değildir çünkü peygamber efendimiz (s.a.v) idrardan sakının,kabir azabının çoğu ondandır buyurmaktadır, ayakta görülen ihtiyaçta üstümüze sıçrayan idrar Allah muhafaza kabir azabımıza neden olabilir. Aynı zamanda sağlık açısından ayakta idrar prostat hastalığına neden olmaktadır.

Kardes tamam saglık acısından zararlıdır bu konuda seninle hemfikirim ama...
Üzermize sıcrayan idrardan kabir azabının ne alakası vardır.Lüften milleti dogru bilinclendirelim,sacma sapan seylerle milletin kafasını karıstırmayalım...

doctorx
26-03-06, 10:19
cuno kankamız idrar ğzerine sıçrayınca halyle necasetli oluyorsun ve bu halinle bile bile gözel alarak camiye giriyon namaz kılıyon v.s bu büyük saygısızlıktır ha kabir azabına sebep olur mu olmaz mı yada kabir azabı nasıl bişey hatta varmıdır bilemem ama şu kesin ki ahirette bunun hesabı sorulur tartıdada bi ağırlığı olduğuna inanıyorum bu saygısızlığın sonuçta mümin herzaman temiz olmalı

ruther
26-03-06, 15:02
cok dogru ama yinede zor gelıyor çömelmek:D

blondman
26-03-06, 16:00
Üzermize sıcrayan idrardan kabir azabının ne alakası vardır.Lüften milleti dogru bilinclendirelim,sacma sapan seylerle milletin kafasını karıstırmayalım...
saçma sapan dediğin sözler peygamberimizin mübarek sözleridir. inanmıosan zaten senin için bi sorun yok. ama lütfen ne dediğini bil. ona göre konuş.

cuno 00
26-03-06, 16:21
saçma sapan dediğin sözler peygamberimizin mübarek sözleridir. inanmıosan zaten senin için bi sorun yok. ama lütfen ne dediğini bil. ona göre konuş.

Tamam peygamder efendimizin sözleri ,ancak bu sözlerin dinde varmıs gibi gösterilmesine karsıyım.Bana kuranda bu konuyla ilgili bilgi varsa onu söyleyin gerisi bos.....

doctorx
26-03-06, 16:33
ya kardeşim bana kuranda var mı gosterin diyenlere sinir oluyorum oldu olacak o mübarek kuranı kerimde nasıl tuvaletimizi yapcaz anlatsın o halde peygamberimiz ne diye 23 peygember kalmıs kuranı getırseymıs onumuze koyup gıtseymıs ya bırakın bu sacma fıkırlerı sunneti inkar etmeyelim lütfen kuran genel hayat kurallarını içerir peygamberiiz ise hem açıklar hem detayları verir düşünebiliyomusun bi ayet nasıl hacet gidereceğimizi anlatsın töve ya rabbim bunlar kuranı ne sanıyo 100 ciltlik ansiklopedi falan mı lütfen kuranda yoksa dinde yoktur mantığını bırakın ha bu konu için illaki kabir azabına uğrar demiyom genel konusuyorum namaz nasıl kılınırda yazmıyo o zaman herkes istediği gibi kılsın lütfen ve lütfen elimiz vicdanımıza bişey inkar etmeden 10 kere dusunelim

rifkican
26-03-06, 16:35
eLhamdüLiLLâh eLimizden geLdiği kadar riayet etmeye çaLışıyoruz ama işin içine Hz. Muhammed (S.A.V.) mübarek sözLeri girince oLay kapanmıştır...

cuno 00
26-03-06, 16:46
İyi ozaman dikkat edinde kabir azabı cekmeyin....Size daha ne söyleyeyim.Allah herkese akıl fikir vermis.Kullanmasını bileceksin.Ha üstünüze falan da isemeyin sakın sonra kabir azabı cekersiniz....

vanhooijdonk89
26-03-06, 17:26
çok güzel bir bilgi kanka. allah razı olsun.

cppmaker
26-03-06, 19:21
saol kanka çok yararlı bi bilgi...

highranger
26-03-06, 21:09
:q
İyi ozaman dikkat edinde kabir azabı cekmeyin....Size daha ne söyleyeyim.Allah herkese akıl fikir vermis.Kullanmasını bileceksin.Ha üstünüze falan da isemeyin sakın sonra kabir azabı cekersiniz....
kanka zannımmca bu konularda pek bilgin yok öyle görünüyo.Bari mantığınla bişeyler türetmeye çalışma.Uzak olduğun tartışma konularına girmezsen daha iyi olur.Doctorx kanka iyi bir bilgiyi paylaşmış teşekkür ediyorum

ayhanerguder
26-03-06, 21:25
Çömelerek idrar yapmanın tıbbi yararı şöyledir:

Çömelince karın kasları kasılır, dizler karına tazyik yaparlar; dolayısıyla mesane baskı altında kalır. İşeme sonucunda mesane tam boşaldığından mesanede artık idrar kalmaz. Mesane tam boşalır. Bu ise idrar yolları ve mesane taşlarının oluşmasını önlediği gibi, prostat hastalığı olanlarda şikayetlerin azalmasında da etkili olur. Çömelerek idrar yaparken hafif sol tarafa meyil edilmelidir. İleride görüleceği gibi idrar yollarının anotomisine (yapısına) en uygun olan bu pozisyonda idrar yolarının ve mesane tam boşalması mümkün olmaktadır

bebisqom
26-03-06, 21:31
Üzermize sıcrayan idrardan kabir azabının ne alakası vardır.
Cidden ne alakası var???
Kuran-ı kerimin hangi ayetinde süresinde yazıyor
Bilgi nin kaynağını paylasırsan seviniriz kanka.
Yoksa bende inanmicam doğruluğuna
konu nun.

ayhanerguder
26-03-06, 21:51
Ayakta bevl yapma ve bevlden kaçınma hususunda bazı hadis-i şer’ifleri hatırlatmak istiyorum.
1. İdrardan korununuz, çünkü kabir azabının hemen hepsi bevldendir.
2. İdrardan çok iyi korununuz, çünkü kulun kabirde ilk önce hesaba çekileceği husus bevldir.
3. Muhakkak ki sizden biriniz kabirde azab edilir. Şüphesiz bevl ettiği zaman istintar etmezdi denilir. İstintar, idrarın son damlasını çıkarmak için çaba harcamaktır.
Özürsüz olarak ayakta idrar yapmak mekruhtur. Bu hususta Peygamberimiz şöyle buyurur: “Hz.Ayşe: Kendisine Kuran nazil olmaya başladığından beri, Resulullah ayakta bevl etmemiştir."
Yine İmam-ı Ahmed’in Tirmizi'nin (cilt 1, 225. sayfa) Nesai’nin 307 nolu hadis ve İbn-i Mace’nin tahriş ettiği hadiste de Ayşe demiştir ki, “Size Nebiyyi Azam’ın ayakta bevl ettiğini kim haber verirse ona inanmayın“ mutlaka oturarak abdest bozardı.
4. Abdullah İbni Mesud’un şöyle dediği rivayet olunmuştur: Şüphesiz ayakta abdest bozma da cefadandır.
5. Peygamberimiz ayakta idrar yapmayı yasakladı.

Bazı alimler de ayakta idrar yapmayı caiz görmüşlerdir, ayakta idrar yapmaya ruhsat vermişlerdir. Dayandıkları isnad, şu hadisi şeriftir: “Hz.Huzeyf’dan bir gün peygamber bir kavimin çöplüğüne vardı ve oraya ayakta bevl etti.”

Ayakta idrar yapmayı mekruh gören ulema bu hadisi şerif karşısında şu tevili yapmıştır:

A. Kadı İyaz’ın beyanına göre; uzun zaman oturan Efendimiz’i bevl sıkıştırmış, uzağa gidememiş hemen ayakta bevlini yapmıştır.
B. Resulullah dizindeki veya belindeki bir hastalıktan dolayı idrarını ayakta yapmıştır.
C. Çöplükte müsait bir yer bulamamıştır.
D. Bir ihtimal de ayakta küçük abdest bozmanın caiz olduğunu göstermek için yapmıştır.

Bu hadis-i şeriflerden çıkarılan neticeye göre ayakta idrar yapmak mekruhtur. Fakat bu mekruhiyet, kerahati tahrimiye olmayıp. kerahati tenzihiyedir.

Bütün bunlardan anlaşılan şudur ki; ayakta veya oturarak bevl yapmanın dinle alakası çoktur. -Akit Gazetesi, 15.3.1997-).

cuno 00
26-03-06, 23:46
Üzermize sıcrayan idrardan kabir azabının ne alakası vardır.
Cidden ne alakası var???
Kuran-ı kerimin hangi ayetinde süresinde yazıyor
Bilgi nin kaynağını paylasırsan seviniriz kanka.
Yoksa bende inanmicam doğruluğuna
konu nun.

Kanka ben bunlara anlatamadım bunlar laftan anlamıyor sende hic deneme bence....

cuno 00
26-03-06, 23:51
Bana kuran-ı Kerimden hangi müslüman kardesim örnek göstercek üzerimize damlayan idrarın kabir azabını yolactıgını,hadisleri gecin kardesim...
Milleti yanlıs bilinçlendirmeyin...

cuno 00
26-03-06, 23:59
:q
kanka zannımmca bu konularda pek bilgin yok öyle görünüyo.Bari mantığınla bişeyler türetmeye çalışma.Uzak olduğun tartışma konularına girmezsen daha iyi olur.Doctorx kanka iyi bir bilgiyi paylaşmış teşekkür ediyorum

Benim yeterince bilgim var cok şükür.Ben eminol ki bu konulara senden daha yakınımdır.Dini sizin gibi böyle gereksiz ve sacma seylerinden bilmiyorum.Dinimi sade temiz bir sekilde biliyorum.Ama sizin gibi böyle düsünen insanlar inanınki dinimizi batırıyorlar.Allah herseyi kuranı kerimde acıklamıs.Ac orayı oku .....
Dogrular orda yazıyor....

onderaziz
27-03-06, 00:52
ya arkadaşlar eğer sağlık açısından bilimsel bir kanıtı varsa gayet doğrudur ayakta yapmayalım..ama idrar yüzünden böyle bir ceza alınacağını sanmıyorum açıkçası...sıçradı mı yıkarsın bu kadar ..

Prostata sebep olduğunu kabul edersek , oturarak alaturka bir tuvalette daha fazla sıçradığını biliyourm tecrübeyle sabit..peki bu durmda ne yapmalı sağlık açısından ayakta yapmamalı ama alaturka tuvalette dahada fazla sıçrıyo?? ikilem deil mi bu..

blondman
27-03-06, 03:08
Tamam peygamder efendimizin sözleri ,ancak bu sözlerin dinde varmıs gibi gösterilmesine karsıyım.Bana kuranda bu konuyla ilgili bilgi varsa onu söyleyin gerisi bos.....
kardeşim din senin için ne anlam ifade edio bilmiorum amma şunu bilmeni isterimki peygamberin sözüne yer vermeyip salt kuran hükümlerine dayandırılan ve peygamberimizin dini açıklamak ve daha iyi anlatmak için yapılan sözlerinide dindışı gibi gören bi islam dini anlayışıda bomboştur.dinimizi anlamak için takip edilecek sıra;kitap,sünnet , icmai ummet ve kıyası fukahadır. bu terimlerin ne olduğunu araştırıp bulmak senin vazifendir. ve kuranda açık beyan edilmeyen hususlar bu sıraya göre yorumlanır.

blondman
27-03-06, 03:13
Benim yeterince bilgim var cok şükür.Ben eminol ki bu konulara senden daha yakınımdır.Dini sizin gibi böyle gereksiz ve sacma seylerinden bilmiyorum.Dinimi sade temiz bir sekilde biliyorum.Ama sizin gibi böyle düsünen insanlar inanınki dinimizi batırıyorlar.Allah herseyi kuranı kerimde acıklamıs.Ac orayı oku .....
arkadaş 32 farz denen bişey var senin haberin varmı. tabiki vardır senin gibi dindar biri bunları bilir dicem ama bunlar kuranı kerimde yaazmaz. onun için bilmezsin. ve inan bunlar olmadan islamiyet de olmaz.

highranger
28-03-06, 02:37
sen gerçekten islamı bilen biri olsaydın islamın farz ve sünnetin birleşimi olduğunu bilirdin.ayrıca peygamberin hadis-i şeriflerini inkar etmenin Allah muhafaza iman zaafiyeti olduğunu da bilirdin.onun için seni hoşgörüyorum.

ardamatt
28-03-06, 04:53
şöyle bi bakıyorumda 1700 lü yıllardaki zihniyetler pörtlemeye başlamış tekrar ne kadar yazık yaaa Tuvalete kadar soktunuz dinimizi ne diyeyim artık sadece bu zihniyete gülünür başka bişey yapılmaz çişinde günahı sevabımı olurmuş bu kadarda basite indirmeyin müslümanlığı biride demiş oldu olacak kur'an nasıl wc ihtiyacımızı gidereceğimizi anlatsaydı die ona soruyorum böle bi hadisin Hz Muhammet tarafından söylendiğini nasıl ispatlayacak eğer ispatlayamıyosa hurafelere inanan bi insan nasıl olurda Reel Kur'an a inanan bi insana laf söleyebiliyo bahsettiğiniz 8-10 tane imamın esiri olmuş alim malim diye peşlerinden saçma sapan uyduruk hadislerle koşan insanlarda malesef bu dini diğer dinlerin mensubu insanlar için korkunç bir din olarak gösterme çabası içerisndeler soruyorum size eyyy imamların hadislerin esiri müslümanlar bir hristiyanı müslüman yapabilirmisiniz bu saçmalıklarla bir yahudiye kelime-i şahadet getirte bilirmisiniz bir budiste namaz kıldırabilirmisiniz valla milyonda bir ihtimal onlarda arada oluyo ama hergün müslümanlıktan dönen insanların sayısını biliyomusunuz işte hep siz ve sizler gibi düşünenlerin dini tuvaletlere kadar sokan insanların yüzünden bu rakam her geçen gün büyüyo sen burada tuvalette nasıl işeneceğini bırakta dini en baştan öğrenmeye başla ben istersem amuda işerim kimene !!!! kim veriyo bunun cezasını !!! Allah senin imaına mı bakıp cennete sokuyo vc de nasıl şaaaptığınamı bırakın bu sapkınlıkları kendinizi 5 yaşındaki çocuklara bile güldürüyosunuz...

ardamatt
28-03-06, 04:56
arkadaş 32 farz denen bişey var senin haberin varmı. tabiki vardır senin gibi dindar biri bunları bilir dicem ama bunlar kuranı kerimde yaazmaz. onun için bilmezsin. ve inan bunlar olmadan islamiyet de olmaz. İslamiyetin ne olduğuna kimlerin müslüman olduğuna kimlerin cennete gideceğine sen karar veremessin hiç bir insanoğlu karar veremez boyunuzdan büyük laflar etmeyin Allah'ın işine bile karışır oldunuz Allah'la kul arasına girmekten vazgeçin artık isteyen istediği gibi yaşar dinini ister hadisle yaşar ister hadislere inanmaz neticesinde olacaklar Allah'ın Kararı ile olur

ardamatt
28-03-06, 05:00
Dogrular orda yazıyor....kanka bazıları evine radyo tv bile almıyo günah diye nasıl öğrensinler sende laf sölediin gazete bile okumuyolar çıplak kadın resimleri var diye ama enteresan olan bişey var bu kadar okumayaz izlemeyen insanlar nasıl oluyoda herşeyi biliyolar anlayamadım gitti vahiy mi gelio ne bazı kesimlere ))

Kanka Bot
28-03-06, 10:34
kanka bazıları evine radyo tv bile almıyo günah diye nasıl öğrensinler sende laf sölediin gazete bile okumuyolar çıplak kadın resimleri var diye ama enteresan olan bişey var bu kadar okumayaz izlemeyen insanlar nasıl oluyoda herşeyi biliyolar anlayamadım gitti vahiy mi gelio ne bazı kesimlere ))

Kanka bencede haklısın... Eskiden hoş görülmeyen bir çok davranış yapılması istenmediği için günah olarak söylenmiş ve bugüne kadarda getirilmiştir. Örneğin akşam tırnak kesmenin günah olduğunu söylerler. ne alakası var halen anlamış değilim. Dinimiz her zaman ilk önce temiz olmak gerektiğini söyler. Tırnak kesmekte bi nevi temizlik ihtiyacıdır. bunun gece yapılması neden günah oluyor ki

-usta-
28-03-06, 16:47
bir de oturarak bevlettikten sonra bir süre bekledikten sonra abdest alın çünkü idrar tamamen boşalmıyor biraz ayakta durduktan sonra idrar sızıyor ondan sonra alın abdestinizi. sızıntıdan sonra alınan abdestte bir mahsur yoktur ama çamaşırınızı sık değiştirin

highranger
28-03-06, 17:55
Kanka bencede haklısın... Eskiden hoş görülmeyen bir çok davranış yapılması istenmediği için günah olarak söylenmiş ve bugüne kadarda getirilmiştir. Örneğin akşam tırnak kesmenin günah olduğunu söylerler. ne alakası var halen anlamış değilim. Dinimiz her zaman ilk önce temiz olmak gerektiğini söyler. Tırnak kesmekte bi nevi temizlik ihtiyacıdır. bunun gece yapılması neden günah oluyor ki
kanka sen diğer mesajlarından tanıdığım kadarıyla daha ılımlı birisin tırnak kesme hadisesinin kısaca özetleyim.eskiden ışık olmadığı için gece tırnak kesmek hoş karşılanmamış yemeğe falan karışabilir diye. şimdi böyle bişey yok herkes istediği saatte kesiyo.onun dışında bu konunun daha fazla tartışılması hepimizi incitecek galiba.çünkü geri kafalı suçlamasına maruz kalan kişinin savunması da normal şartlarda kırıcı olur.onun için ben diyorum ki herkesin inancı kendine.bana göre kabir azabına neden olduğu hadislerde net bi şekilde ifade edilmiş.isteyen amuda da kalkıp işeyebilir bize ne

Kanka Bot
28-03-06, 18:07
kanka sen diğer mesajlarından tanıdığım kadarıyla daha ılımlı birisin tırnak kesme hadisesinin kısaca özetleyim.eskiden ışık olmadığı için gece tırnak kesmek hoş karşılanmamış yemeğe falan karışabilir diye. şimdi böyle bişey yok herkes istediği saatte kesiyo.onun dışında bu konunun daha fazla tartışılması hepimizi incitecek galiba.çünkü geri kafalı suçlamasına maruz kalan kişinin savunması da normal şartlarda kırıcı olur.onun için ben diyorum ki herkesin inancı kendine.bana göre kabir azabına neden olduğu hadislerde net bi şekilde ifade edilmiş.isteyen amuda da kalkıp işeyebilir bize ne

Gözümsünn :D

buhara43
28-03-06, 22:49
çok doğru kankam,malesef çoğumuz buna uyamasakta, bu gerçeği değiştirmez,her yasağın bir hikmeti var isalmda,..tşk....

anbarrr_1987
13-04-06, 23:36
kanka bizim tek kaynağımız kuran deil.yani sen kurana inanıyorsun ama hz muhammedin dediklerinden süphe mi duyuyorsun.unutma ki hz muhammedin haram dedikleri tıpkı allahın haram ettikleri gibidir.bu konuda ayet de vardır.peygamberde sizin için güzel bir örnek vardır ayetini de unutma.o ne diyorsa dorudur.saçma sapan konusan sensin.allah allah.yani peygamber efendimiz islamdan ayrı mı konusuyor onun konustukları didnde yok mu sen ne diosn ne yapmaya çalısıosn.amacın ne mantığın ne.bu sözler dinde varmıs gibi ne demek.saçma sapan konusmayın ya.sırf foruma attınız mesaj sayısı çoalsın diye yorum yapmayın.gereksizlesmeyin.ayrıca kankalar size bilimde ispatlanmıstır ayakta bevletmek zararlıdır denince ses yok.bunu efendimiz isaret edince çığlıklar kopuyo.niye anlamıyorum.yani madem zararlı yapmayın.bu itirazlar niye.

zadegân
15-04-06, 00:12

Kanka senin sacma dedigin sey Hadistir ve bu dogru bilinclendirmedir Hadis-i buhari ve diger hadis kitaplarinda bu hadisi bulabilirsin google de yaz yine bulursun bu tövbeyi gerektiren bir suclamadir sana orj.hadisi yaziyorum oku (ikra)

sidik sicrantisindan sakinin,ayakta bevl(isemek)etmeyiniz zira,kabir azabinin cogu ondandir Hadis-i serif.

Kabir azabi nedir nasil ve nelerden oluyor dersen onu da sen okuyacaksin ve ne alakasi oldugunu ögreneceksin din ögretilerine saygili olacaksin irkcilik yapmayacaksin usul bileceksin ve herkesin sabrini zorlamayacaksin.

zadegân
15-04-06, 00:23

Kankam dogrusu bu isteyen amuda kalkar isteyen ters takla iser ama bu ayakta bevl (isemek) peygamber efendimiz tarafindan men edilmis ve bunun bir hadis oldugu gercegini degistirmez burda muhalefet olunca üzülüyor insan hadisi reddetmek isi sulandirmak demek bu dogruyu kabul et.ama nasil isersen ise bu bir vizyon isi zaten tirnak kesme konusunda da bir cok alim ittifak etmistir yani her zaman kesilebilir cuma günü kesmek sünnet acisindan daha eftal ve kesilen tirnaklari mümkünse yerlere atilmamasi da cevaz verilmistir tesekkür selam ve dua ile.

zadegân
15-04-06, 00:28

Kanka güzel konulara deginiyorsun tesekkür ederim, ama yazdigin konuda ayakta bevl (idrar) konusunda bir arkadas sacma diyor hemen getir hadisi yaz ki oda belki faydalanir ve yanlisini görür kenari cekilirsen konu havada kalir ve vebal olur yorumlara karsi yorum katarsan daha yerinde olur selam ve dua ile.

not: hassas konularda Hadis-i serif ile tezi desteklersen buraya yazarsan düsünme inkar veya amel etmek karsidaki insanin kendisine kalmistir.

zadegân
15-04-06, 03:20

Senin her seyi anlayabilecek ilmin mi var sana ayet gösterecekler,Allah'in resulu efendimiz degilmi onun söyledikleri seni nasil baglamaz,sen namazda yapilan hareketleri tekbir secde sücud gibi namazin nasil kilinacagini yazan ayet duydunmu?duyamazsin cünkü yok peki o zaman biz namazi neye göre kiliyoruz efendimizin yaptigi gibi neymis efendimizin yaptigi gibi iste sen kuranda her seyi bulamazsin sen tövbe et kardes sünneti hafife alanlar kayar gider aman ha.
AL SANA KAYNAK
Tuvalette sidiğin sıçramasından sakınmak lazımdır. Zira bundan sakınmamak kabir azabına sebeptir. Ibn Abbas (r.a.) Resûlullah'ın şöyle buyurduğunu rivayet etmektedir: "Kabir azabının çoğu sidiktendir. Sidikten sakının." (a.g.e., c. 1/205)

zadegân
15-04-06, 03:23
Tuvalet âdabı, başlıbaşına bir kültür, bir terbiye meselesidir. Başka bir ifadeyle bir insanın seviyesi tuvalet âdabından da belli olur.
Peki Islâmiyet tuvalet âdâbıyla ilgili her hususu tespit etmiş midir?. Evet etmiştir. "La haya fî'ddin" (dinî meseleleri öğrenmede haya olmaz) kaidesince sahabeler bu mühim hususla ilgili de her meseleyi Peygamber Efendimize (s.a.v.) sormuşlar ve cevabını almışlardır.
Hz. Selman'ın (r.a.) rivayet ettiği hadis-i şerife bakalım: "Müşrikler Selman'a 'Peygamberiniz sizleri herşeyi, hattâ helada oturma tarzını dahi öğretmiştir değil mi?' dedi.
"Selman, 'Evet! Resûlullah (a.s..) büyük abdest bozmak yahut su dökmek için kıbleye dönmeyi, sağ el ile taharet almayı, [su olmadığı zaman] üç taştan azı ile ve hayvan tezeği yahut kemik ile temizlik yapmayı bize yasakladı' diye cevap verdi." (Müslim, Tahare: 57)
Þimdi de "tuvalet âdâbıyla" ilgili temel kaidelere bakalım:

* Yollara ve insanların oturacağı yerlere abdest bozmamak lazımdır. Bu hususta, Muaz b. Cebel (r.a.) Resûlullah'ın (s.a.v.) şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "Þu üç laneti gerektirecek yere, büyük abdestini yapmaktan sakının: Su almaya gelinen yerlere, yol ortalarına ve gölgeliklere" (Tergib ve Terhib, c.1/197)

* Abdest alınan ve içilen bir su kenarına defi hacet yapmaktan sakınmak lazımdır. Hz. Ebû Hüreyre'nin (r.a.) naklettiğine göre, Resûlullah (s.a.v.) bu hususta şöyle buyurmuştur: "Kim abdest alınan ve içilen bir su kenarına defi hacet yaparsa, Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların laneti onun üzerinedir." (Ramûz, c.2/413-14)

* Tuvalete girerken sol ayakla girmek, çıkarken sağ ayakla çıkmak lazımdır. Tuvalete girişte, "Erkek ve dişi şeytanın şerrinden Allah'a sığınırım"; çıkarken ise "Elhamdülillah. Beni eziyet veren halden kurtaran Allah'a hamdederim" demek lazımdır. Defi hacetten sonra temizlik yaparken sol eli kullanmak gerekir.

* Abdest bozarken kıbleye dönmemek lazımdır. Hz. Ebû Eyyûb'un (r.a.) rivayetine göre Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Sizden biri büyük veya küçük abdeste çıktığında ön veya arkasını kıbleye dönmesin." (a.g.e, c.1/45-19)

* Tuvalette konuşmamak lazımdır. Ebû Said el-Hudri (r.a.) Peygamber Efendimizin şöyle buyurduğunu nakletmektedir: "Iki kişi avret yerleri açık ve birbirleriyle konuşarak tuvalete çıkmasın. Zira Allah buna gücenir."
(Tergib ve Terhib, c. 1/203)

* Tuvalette sidiğin sıçramasından sakınmak lazımdır. Zira bundan sakınmamak kabir azabına sebeptir. Ibn Abbas (r.a.) Resûlullah'ın şöyle buyurduğunu rivayet etmektedir: "Kabir azabının çoğu sidiktendir. Sidikten sakının." (a.g.e., c. 1/205)

* Açık arazilerde yerdeki deliklere küçük abdest yapmaktan sakınmak lazımdır. Peygamber Efendimiz, "Yerdeki delikler cinlerin meskenleridir" buyurarak buraya küçük su dökmeyi yasaklamıştır, (a.g.e., c. 1/202)

* Tuvalette büyük veya küçük abdestten sonra temizlenirken su kullanmak lazımdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Kuba'lıların temizlik için su kullanmalarını övmüştür. En güzel temizlik şekli su ile yapılanıdır. Tuvalet kağıdıyla yapılan temizlik hiçbir zaman su ile yapılan temizliğin yerini tutamaz. Þayet su bulunamazsa, açık arazide bulunuluyorsa o vakit taşla temizlenmek gerekir. Taharet için taş kullanıldığında tek sayıda kullanmak lazımdır.

Ben elimden gelen cabayi gösterip teblig vazifemi yapmaya calistim tevfik ve hidayet Allah c.c dan selam ve dua ile.

cengoakca
19-04-06, 10:28
sana katılıyorum

porfavor
19-04-06, 10:41
doğru ama ne yaparsın

Ghosttt
19-04-06, 11:16
Bende üstüne sıçrayan idrarın kabir azabına neden olduğunu duydum. Ne gerek var ya 1 dk daha harcamıyacazmı sanki oturarak yapalım...

Browser
19-04-06, 11:50
- Arkadaşlar İslam dini Kuran ve Hadis üzerine kurulmuştur. İkisi bir bütündür. Peygamber efendimizn hadislerini yok saymak imana büyük zarar verir...

afa
19-04-06, 16:26
cok dogru ama yinede zor gelıyor çömelmek:D

Evet özellikler pisuvarlara :kiki:

copar
19-04-06, 17:09
ne bilim ayakta işemek varken

remzier
19-04-06, 18:38
Sahibiniz (arkadaşınız olan peygamber) sapmadı ve azmadı. (2)
O, hevadan (kendi istek, düşünce ve tutkularına göre) konuşmaz. (3)
O (söyledikleri), yalnızca vahyolunmakta olan bir vahiydir. (4) (NECM Suresi)

yukarıdaki ayetler peygamber efendimiz'in söylediklerine tabi olmamız gerektiğini, çünkü dini meselelerde peygamber efendimizin konuştuklarının yine (kuran-ı kerim gibi) vahiy kaynaklı olduğunu bize bildirmektedir. bu yüzden kuran ile beraber hadisler dinimizin iki ana kaynağıdır. bunları inkar etmek veya alaya almak dini açıdan sakıncalıdır.
Allah'a itaat edin, peygambere de itaat edin ve sakının. Eğer yüz çevirirseniz, bilin ki, elçimize düşen, ancak apaçık bir tebliğdir. (MAİDE SURESİ / 92)
bu ayet te bize allah ve peygambere tabi olmamızı emrediyor.
Şüphesiz, biz seni bir şahid, bir müjde verici ve bir uyarıcı olarak gönderdik. (FETİH SURESİ / 8)
De ki: “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. (ALİ İMRAN 31)
yine bir ayeti kerimede "peygamber size ne getirdi ise ona uyun ve sakındırdıklarından da sakının" denmektedir.

afa
20-04-06, 12:43
Sahibiniz (arkadaşınız olan peygamber) sapmadı ve azmadı. (2)
O, hevadan (kendi istek, düşünce ve tutkularına göre) konuşmaz. (3)
O (söyledikleri), yalnızca vahyolunmakta olan bir vahiydir. (4) (NECM Suresi)

yukarıdaki ayetler peygamber efendimiz'in söylediklerine tabi olmamız gerektiğini, çünkü dini meselelerde peygamber efendimizin konuştuklarının yine (kuran-ı kerim gibi) vahiy kaynaklı olduğunu bize bildirmektedir. bu yüzden kuran ile beraber hadisler dinimizin iki ana kaynağıdır. bunları inkar etmek veya alaya almak dini açıdan sakıncalıdır.
Allah'a itaat edin, peygambere de itaat edin ve sakının. Eğer yüz çevirirseniz, bilin ki, elçimize düşen, ancak apaçık bir tebliğdir. (MAİDE SURESİ / 92)
bu ayet te bize allah ve peygambere tabi olmamızı emrediyor.
Şüphesiz, biz seni bir şahid, bir müjde verici ve bir uyarıcı olarak gönderdik. (FETİH SURESİ / 8)
De ki: “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. (ALİ İMRAN 31)
yine bir ayeti kerimede "peygamber size ne getirdi ise ona uyun ve sakındırdıklarından da sakının" denmektedir.

Kuran a eş mi koşuyorsun peygamberin söylediklerini.. Ayetlerden gayet açık bir şekilde anlaşılacağı gibi Kuran ile ilgili saptama yapılıyor. Senin mantığına Allah peygamberin ağzıyla konuşmuş olur.

highranger
20-04-06, 16:08
Kuran a eş mi koşuyorsun peygamberin söylediklerini.. Ayetlerden gayet açık bir şekilde anlaşılacağı gibi Kuran ile ilgili saptama yapılıyor. Senin mantığına Allah peygamberin ağzıyla konuşmuş olur.
nasıl böyle bir kanıya vardın hayret.remzier kanka peygamber efendimizin haşa kendi başına hareket etmeyeceğini, yapmamızı istediklerinin aslında Allah'ın buyrukları olduğunu delilleriyle(ayetlerle) bize anlatmaya çalışmış. ne sakınca gördün anlamadım

afa
20-04-06, 17:15
remzier "yukarıdaki ayetler peygamber efendimiz'in söylediklerine tabi olmamız gerektiğini, çünkü dini meselelerde peygamber efendimizin konuştuklarının yine (kuran-ı kerim gibi) vahiy kaynaklı olduğunu bize bildirmektedir" diyor.

kuran-ı kerim gibi demek ne demek? Elimizde KURAN harici vahiy kaynaklı başka bir kitap yok.

MADONNA
20-04-06, 20:13
sparky bu hurafeleremi inanacağız bırak bunları ya saçmalık..

Kanka Bot
20-04-06, 20:32

banlanmıyacagımı bilsem sana çok şey sölerdim ama allaha hawale ediorum peygamber efendimizin sözlerinin dinde yeri yok mu yaaa

afa
21-04-06, 10:19
banlanmıyacagımı bilsem sana çok şey sölerdim ama allaha hawale ediorum peygamber efendimizin sözlerinin dinde yeri yok mu yaaa

sakin ol.. Peygamberimiz öldükten sonra (yüz yıldan daha fazla bir süre yanlış hatırlamıyorsam) yazılan hadis kitaplarıyla kuran ı nasıl bir tutarsınız anlamıyorum. Ayrıca gerçekten boş işlerle uğraşıyorsunuz. Nasıl rahat yapıyorsan çişini öyle yap. Ama bunu dinin emriymiş gibi gösterme!

MADONNA
23-04-06, 11:58
sana katılıyorum afa bunlar çok saçma ve boş gereksiz...

cppmaker
23-04-06, 18:37
sakin ol.. Peygamberimiz öldükten sonra (yüz yıldan daha fazla bir süre yanlış hatırlamıyorsam) yazılan hadis kitaplarıyla kuran ı nasıl bir tutarsınız anlamıyorum. Ayrıca gerçekten boş işlerle uğraşıyorsunuz. Nasıl rahat yapıyorsan çişini öyle yap. Ama bunu dinin emriymiş gibi gösterme!
kanka islamiyet öyle bi dindir ki onu her anında yaşarsın , her anında uygularsın.Her şeyi nasıl rahat yapıyorsan öle yapamazssın.Eğer yaparsan neler olbileceğini sen düşün...

INNERVISION
23-04-06, 19:04
isteyen inansın isteyen inanmasın gereken kişiler gerekli açıklamaları yapmış,uyarılarıda yapmışlar sorumluluk yükü kalkmıştır.yapan yapar yapmayan yapmaz.bu arda alaturkada çömelince bile sıçrayabiliyor bu doğrudur bence ama ben alafranga(yanlış yazdıysam kusura baklmayın) oturarak yapmayı tercih ediyorum o daha iyi bence hem oturuyorsun hemde sıçramıyor,keyifin kıyak yani :) .......